Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Binecuvântare şi încurajare pentru examene

Binecuvântare şi încurajare pentru examene

Iubiţi tineri,

Biserica şi Şcoala conlucrează la pregătirea voastră intelectuală şi spirituală pentru viaţă, într-o vreme în care nivelul de instruire contează tot mai mult.

Examenele trebuie înţelese ca fiind ocazii și mijloace de evaluare a cunoștințelor, de răsplătire a eforturilor făcute de voi de-a lungul anilor de școală, cu scopul îmbogăţirii culturale şi spirituale și cu gândul la afirmarea și promovarea voastră într-o societate care are constant nevoie de valori morale și profesionale întrupate în oameni onești, credincioșişi harnici.

Iubirea lui Hristos Cel înviat să vă aducă în suflet pace, bucurie, încredere şi mult curaj!

Îi îndemnăm pe toţipreoţii ca, mai ales în perioada examenelor, să vă fie alături prin rugăciune, încurajare şi orice alt sprijin folositor.

Cu părintească dragoste şi binecuvântare,

DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române