Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Consolidarea parteneriatului dintre Biserică și Școală în Episcopia Oradiei

Consolidarea parteneriatului dintre Biserică și Școală în Episcopia Oradiei

Paraclisul Sfinții Ierarhi Mărturisitori Ilie Iorest, Sava Brancovici și Simion Ștefan, Mitropoliții Transilvaniei de la Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei a găzduit, miercuri, 17 mai 2017, o întâlnire de suflet între Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, și directorii liceelor și școlilor gimnaziale din municipiul Oradea, din orașele și comunele județului Bihor, împreună cu cadrele didactice care predau disciplina Religie din unitățile de învățământ.

Au fost prezenți la întâlnire membri din cadrul Permanenței Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei, Preacucernicul Părinte Prof. Florin Negruțiu, inspector școlar de Religie și Doamna Prof. Codruța Bogdan, inspector școlar general adjunct.

După cântarea Troparului Învierii și binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie al Oradiei, Părintele inspector școlar Florin Negruțiu a adresat cuvânt de mulțumire Preasfinției Sale pentru primirea la Centrul Eparhial, dar și doamnelor și domnilor directori și profesorilor de Religie pentru prezența la acest eveniment prin care se dorește consolidarea relației dintre Biserică și Școală. Totodată, Părintele inspector a adresat mulțumiri conducătorilor instituțiilor de învățământ preuniversitar din Bihor pentru sprijinul acordat orei de Religie și procesului educațional religios ce se desfășoară la nivelul școlilor.

Chiriarhul Oradiei, în cuvântul rostit cu acest prilej, și-a exprimat bucuria întâlnirii cu directorii liceelor și a școlilor gimnaziale din Oradea și Bihor, dar și cu profesorii de Religie care predau la aceste unități de învățământ, subliniind importanța continuării și întăririi legăturilor și a parteneriatului dintre Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei și Inspectoratul Școlar Județean Bihor, respectiv dintre parohiile și școlile din județul Bihor: „Este nevoie de o intensificare a colaborării dintre Biserică, Școală și familie, stâlpii principali pe care se zidește o societate, pentru protejarea, promovarea și transmiterea mai departe către tinerele generații a identității noastre culturale, a ceea ce ne caracterizează pe noi ca și popor, ca și cultură, ca și spiritualitate.”

Preasfinția Sa a prezentat participanților la întâlnire paraclisul de la Centrul Eparhial, locul cel mai sfânt al Reședinței Episcopale, iar apoi oaspeții au vizitat muzeul Episcopiei Oradiei, având ca ghid pe Ierarhul locului. În pridvorul dinaintea intrării în paraclisul de la Centrul Eparhial şi a intrării în muzeu, Preasfințitul Părinte Sofronie a făcut o scurtă incursiune în istoria vieţii bisericeşti din Crişana, prezentând scenele pictate magistral în ultimii ani, ce au un profund simbolism bisericesc şi naţional deopotrivă, precum şi galeria de portrete ale Ierarhilor care au arhipăstorit Episcopia Oradiei, începând cu Efrem Banianin al Oradiei și Agriei, amintit în Diploma Leopoldină de conferire a privilegiilor ilirice din 1695, continuând după 1712 cu Episcopii Aradului și Oradiei, și terminând cu Chiriarhii Oradiei de după 1920, când a fost reactivată Eparhia Oradiei, dar și ale Mitropoliților Ardealului şi ale Patriarhilor Bisericii Ortodoxe Române. În continuarea întâlnirii, au fost vizitate cele patru săli de expoziție ale muzeului eparhial, unde au putut fi admirate peste 200 de exponate din colecţiile de documente, manuscrise și tipărituri, carte veche, icoane pe lemn şi icoane pe sticlă, obiecte de cult, veşminte și obiecte liturgice, adevărate mărturii şi vestigii palpabile ale istoriei, culturii şi spiritualităţii Bisericii strămoşeşti din Ţara Crişurilor.

La final, Ierarhul a oferit pentru bibliotecile liceelor și școlilor gimnaziale, dar și pentru cabinetele de Religie de la unitățile de învățământ din cuprinsul județului Bihor, cărți apărute în Editura Episcop Nicolae Popovici a Episcopiei Oradiei.