Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Simpozion naţional dedicat Părintelui Dumitru Staniloae la Oradea

Simpozion naţional dedicat Părintelui Dumitru Staniloae la Oradea

În zilele de 8 şi 9 iulie 2013, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Facultatea de Teologie Ortodoxă „ Episcop Dr. Vasile Coman” a Universităţii din Oradea, în colaborare cu Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, organizează Simpozionul naţional cu tema „Acad. Pr. Prof. Univ. Dr. Dumitru Stăniloae - Părintele Teologiei romîneşti”.

În cadrul lucrărilor simpozionului la care vor participa cadre didactice de la mai multe facultăţi de teologie ortodoxă din cuprinsul Patriarhiei Române, vor fi prezentate diverse aspecte din complexa operă teologică a Părintelui Stăniloae şi receptarea lor în teologia actuală.