Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Tineri ortodocși bihoreni reuniți în anul aniversării Centenarului Marii Uniri

Tineri ortodocși bihoreni reuniți în anul aniversării Centenarului Marii Uniri

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în ziua de sâmbătă, 19 mai 2018, la Oradea a avut loc Întâlnirea tinerilor ortodocși bihoreni, ediția a treia, eveniment la care au participat peste 800 de tineri, cu vârste cuprinse între 14 și 25 de ani, provenind din peste 120 de parohii din cuprinsul Episcopiei Oradiei, selectați din grupurile de tineri implicați în activitățile catehetice și de tineret ce se desfășoară în aceste parohii, însoțiți de preoții parohi și profesorii de Religie din localitățile de proveniență.

Cu acest prilej, Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, în colaborare cu Universitatea din Oradea, Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea, Inspectoratul Școlar Județean Bihor și Consiliul Județean Bihor au pregătit tinerilor participanți un program liturgic și cultural-educațional sub egida aniversării Centenarului Marii Uniri.

Cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Sofronie al Oradiei, de la ora 10 a fost oficiată slujba de Te Deum, de către un sobor de preoți și diaconi, în Catedrala Episcopală Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, de față fiind tinerii participanți, mulți dintre ei îmbrăcați în frumoase și vechi costume populare tradiționale. Răspunsurile liturgice au fost date de corul Diacon Nicolae Firu al Liceului Ortodox Episcop Roman Ciorogariu din Oradea, dirijat de Arhid. Prof. Ștefan Lakatos.

Chiriarhul locului le-a adresat tinerilor prezenți un cuvânt de prețuire și de binecuvântare în care a subliniat importanța pomenirii înaintașilor, pe ale căror jertfe și prin ale căror sacrificii astăzi suntem români și ortodocși, uniți într-o singură țară, românească și creștină:

„Fiți bineveniți în Catedrala noastră Episcopală, în același timp Catedrala voastră, dragi tineri, ridicată, ca un rod al Marii Uniri de acum o sută de ani, pentru voi, pentru ca voi să o primiți și să o moșteniți și să vă rugați în ea, ca și în toate celelalte biserici, o salbă întreagă, ce s-au înălțat în cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, în întregul județ Bihor, din 1918 până în prezent, toate roade binecuvântate ale Marii Uniri, roade timpurii sau roade târzii, cum este și Catedrala în care ne aflăm, dar toate roade ale refacerii unității spirituale și naționale a poporului român.”

„Evenimentul pe care anul acesta, pe parcursul întregii sale curgeri, îl serbăm, de acum o sută de ani, a fost posibil datorită jertfelor înaintașilor, de sute de ani, generație după generație, de când pământurile strămoșești au fost ocupate de alte stăpâniri, având altă credință, altă identitate culturală. Înaintașii noștri au înțeles să rămână creștini și ortodocși, păstrând unitatea spirituală cu întregul popor român de dincoace și de dincolo de Carpați, de dincoace și de dincolo de Dunăre, cu întreaga romanitate orientală, adică, creștinătatea românească ortodoxă din Răsărit, moștenitoare, împreună cu poporul elen, a civilizației romane, moștenitorii Imperiului Roman al Răsăritului. Noi suntem urmașii acelora, nu doar a celor de acum o sută de ani, ci urmașii tuturor celor care, de la descălecarea romană în Dacia, după migrațiile popoarelor și formarea poporului nostru și încreștinarea sa, au făcut cu putință ca noi, astăzi, să ne rugăm în limba noastră strămoșească, după legea românească.”

„Am convingerea că toți înaintașii noștri, și cei de acum o sută de ani, și de dinainte, și cei de după, care s-au mutat de la noi și sunt în ceruri, de acolo privesc cu drag la voi, dragi copii și tineri, iubiți tineri și tinere, fii și fiice ai neamului nostru și ai Bisericii Ortodoxe Române, și se bucură cu toții dimpreună, că jertfele lor, sacrificiul pe care l-au dat, tributul de sânge plătit de ostași și de toți mărturisitorii credinței nu a fost în zadar. Iar voi, astăzi, ca un buchet de flori, în biserica lui Hristos Mântuitorul sunteți împreună, mulțumindu-I lui Dumnezeu pentru tot ce a făcut pentru noi, mulțumindu-I că suntem împreună, păstrându-ne scumpa moștenire din străbuni și exprimându-ne, cu demnitate, identitatea noastră culturală, românească.”

„Suntem un popor așezat de Dumnezeu la răscrucea dintre Răsărit și Apus, un popor al sintezei între Occident și Orient, un popor în care cultura latină, latinitatea, se îmbină în chip strălucit cu credința creștină ortodoxă, răsăriteană, singurul popor latin de credință ortodoxă, un popor care a rezistat presiunilor de asimilare din partea vecinilor săi, un popor care și-a regăsit unitatea și care este chemat să dea mărturie înaintea lumii întregi asupra istoriei sale, plină de fapte mărețe, dar și asupra caracterului său unic, de popor al sintezei. Respectându-le tradițiile și identitatea celorlalte popoare din jurul nostru, ne încăpățânăm să rămânem așa cum suntem, în identitatea noastră moștenită de la înaintași.”

„Faptul că astăzi ați îmbrăcat, mulți dintre voi, cu mândrie sfântă și cu demnitate, costumul național, este un semn că neamul nostru își regăsește rădăcinile și înțelege să călătorească mai departe prin istorie, purtându-și, cu seninătate, solemn și cu sobrietate, toată zestrea moștenită de la înaintași.”

„Vă mulțumesc, tuturor, că ați ales astăzi să veniți aici și să fim împreună, transformând Catedrala noastră Episcopală și Catedrala voastră într-o biserică a splendorii, a bucuriei, a sărbătorii, prelungind praznicul Înălțării Domnului la cer, Ziua Eroilor, și pregătindu-ne pentru marele praznic al Rusaliilor, Ziua Cincizecimii.”

Domnul Prof. Univ. Dr. Sorin Șipoș, cadru didactic la Facultatea de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele comunicării din cadrul Universității din Oradea a ținut o frumoasă prelegere referitoare la semnificațiile actului istoric al unirii tuturor românilor, înfătuit la 1 decembrie 1918, evocând și chipul luminat al istoricului și teologului Silviu Dragomir, participant activ la evenimentele din anul 1918 care au condus la refacerea unității naționale, de la a cărui naștere se împlinesc în acest an 130 de ani.

Cu acest prilej, a avut loc festivitatea de premiere a elevilor care au obţinut rezultate merituoase la etapele judeţeană şi naţională a Olimpiadei de Religie, atât pentru învăţământul de masă, cât şi pentru învăţământul teologic preuniversitar, dar și a elevilor care au participat la etapa eparhială a Concursului Național Cultural – Artistic  „Unirea: libertate și unitate” și la concursul naţional interdisciplinar de limba şi literatura română şi religie Cultură şi spiritualitate românească. Ierarhul a oferit celor 110 elevi bihoreni premianți daruri constând în cărți și obiecte religioase. Totodată, ca amintire a acestei întâlniri, organizatorii au oferit fiecărui participant câte un tricou și o șapcă inscripționate cu logo-ul Întâlnirii tinerilor ortodocși bihoreni din anul 2018.

În a doua parte a întâlnirii, începând cu ora 12, la Casa de cultură din Oradea, aflată în vecinătatea catedralei, a avut loc un antrenant spectacol folcloric și patriotic oferit de membrii Ansamblului folcloric profesionist Crișana din Oradea.

Ultima parte a întâlnirii s-a desfășurat, de la ora 14, la Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea, unde tinerii participanți au făcut un pelerinaj, vizitând mănăstirea și luând masa de prânz în trapeza mare a așezământului monahal.

Întâlnirea tinerilor ortodocși bihoreni din acest an a făcut parte din manifestările organizate de Eparhia Oradiei cu prilejul Anului omagial al unității de credință și de neam şi Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918 în Patriarhia Română.