Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / „Călătorie prin ortodoxie”

„Călătorie prin ortodoxie”

Intitulată sugestiv „Călătorie prin ortodoxie”, activitatea de vacanţă destinată copiilor cu vârste între 5 şi 10 ani a strâns laolaltă dascăli, preoţi şi copii, animaţi de aceleaşi sentimente de dragoste faţă de frumos, faţă de istorie şi faţă de credinţa străbună ortodoxă.

Organizată în perioada 17-22 august, de Asociaţia Orion-Choose to Be a Star în colaborare cu Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Aleşd, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, activitatea a avut ca obiectiv principal cunoaşterea bisericilor ortodoxe din lemn din zona Aleşd şi descoperirea prin tehnici specifice de desen a tainelor arhitecturii şi picturii ortodoxe româneşti.

Alături de copii s-au aflatdoamna profesoară Alina Buzle, doamna profesoară pentru învăţământul primar Mădălina Ioniţă, doamna profesoară de educaţie plastică Mărioara Suciu şi preotul Călin Ioniţă. Acesta din urmă a fost şi cel care a vorbit copiilor despre istoria bisericilor din lemn, arătând simbolurile pe care acestea le reprezintă - continuitatea, tăria şi permanenţa credinţei ortodoxe, importanţa acestora în vieţile oamenilor şi de-a lungul istoriei poporului român.

Pe parcursul săptămânii petrecute împreună, copiii au vizitat biserica din lemn din Peştiş, pe cele din Josani, Gheghie şi Beznea, întâmpinați cu multă căldură de preoții parohi: Alexandru Bădilă, Ioan Opriș, Nicolae Cioca, Ioan Cohuţ. Au aflat informaţii interesante despre arhitectura acestora, modificările pe care le-au suferit de-a lungul timpului, eforturile depuse de preoţii parohi şi autorităţile locale pentru restaurarea acestor monumente, candele nestinse ale ortodoxiei, pecare suntem norocoşi să  le avem în zonă.

Nu puteau lipsi din „călătoria noastră prin ortodoxie” bisericile din lemn din Oradea. Un prim popas a fost la biserica militară „Sf. Mare Mucenic Gheorghe”. Aici, preotul militar Mircea Ioniţă a povestit copiilor despre eroii români căzuţi la datorie pentru apărarea şi întregirea ţării, cărora Biserica Ortodoxă Română le aduce permanent un omagiu ridicat la valoarea jertfei lor.

Săptămâna s-a încheiat în duh de rugăciune, sub bolta bisericuţei din lemn de la Mănăstirea Sfintei Cruci, unde copiii au fost felicitaţi si răsplătiţi pentru munca depusă. Părintele Călin Ioniţă şi reprezentantul Episcopiei Oradiei, Părintele Radu Rus, consilier pentru învăţământ şi activităţi cu tineretul al Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, au oferit copiilor daruri şi sfaturi duhovniceşti.

Lucrările realizate de copii, sub stricta supraveghere a doamnei Mărioara Suciu, au fost strânse într-o expoziţie organizată în incinta Bisericii Ortodoxe Adormirea Maicii Domnului Aleşd, devenind din simple desene, o lume de miracole şi de uimire, o lume a creaţiei, scăldată în grija şi pasiunea lucrului bine făcut ale celor care i-au îndrumat pe micuţii artişti.

Există doar două lucruri de durată pe care trebuie să le dăm copiilor noştri: rădăcini şi aripi. Aripi să poată zbura şi rădăcini să aibă unde să se întoarcă. Ei trebuie să primească pentru a putea dărui. Au primit grijă, îndrumare şi dragoste şi ne-au dăruit zâmbete, culori şi zile de neuitat.