Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / 10 ani de la întronizarea Preasfințitului Părinte Sofronie la Oradea

10 ani de la întronizarea Preasfințitului Părinte Sofronie la Oradea

Cea dintâi duminică din Sfântul și Marele Post al Paștilor, Duminica Ortodoxiei, 5 martie 2017, a fost o zi de mare bucurie duhovnicească pentru clerul și poporul dreptmăritor din întreaga Eparhie a Oradiei, la aniversarea liturgică a zece ani de la fericitul şi binecuvântatul moment al întronizării Preasfinţitului Părinte Sofronie în tronul episcopal al Oradiei Mari, ce a avut loc în Duminica Ortodoxiei din anul 2007, la vechea Catedrală Episcopală Adormirea Maicii Domnului, „biserica cu lună” din Oradea.

Cu prilejul alesului popas aniversar, Preasfințitul Părinte Sofronie al Oradiei a săvârşit Sfânta Liturghie a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, prima din Sfântul şi Marele Post al Paştilor, în sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi, în Catedrala Episcopală Învierea Domnului şi Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, din soborul slujitor făcând parte membri ai Permanenţei Consiliului Eparhial, protopopii de la cele patru protopopiate ale eparhiei şi clerul de la noua Catedrală Episcopală din Oradea.

Sute de credincioşi orădeni au participat la Sfânta Liturghie, răspunsurile liturgice fiind date de corul „Sfântul Ierarh Niceta de Remesiana” al catedralei, dirijat de Doamna Prof. Ioana Fesus.

În cadrul Sfintei Liturghii, Chiriarhul Oradiei a oferit distincții clericale pentru doi dintre slujitorii Catedralei Episcopale Învierea Domnului şi Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea: Cucernicul diacon Gabriel Marius Cloboc a fost hirotesit arhidiacon, iar Preacucernicul Părinte Nicolae Alin Herlea a primit hirotesia întru iconom-stavrofor.

După citirea pericopei evanghelice rânduite, de la Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan, cu binecuvântarea Ierarhului, Preacucernicul Părinte Protoiereu Cristian Octavian Rus, consilier cultural și relații mass-media, a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei din Anul Domnului 2017.

La această frumoasă sărbătoare pentru Preasfinţitul Părinte Sofronie şi pentru întreaga Eparhie a Oradiei, din partea clerului, a vieţuitorilor aşezămintelor monahale şi a dreptmăritorilor creştini din Episcopia Oradiei, Preacucernicul Părinte Protoiereu Nicolae Alexandru Pop, Vicar eparhial, a dat citire cuvântului ocazional intitulat „Mărturisire a frumuseții și slavei Sfintei Ortodoxii – Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, 10 ani de slujire a poporului dreptmăritor din Bihor”, aducând mulţumire Preasfintei Treimi pentru bogatele împliniri ce s-au înfăptuit prin lucrarea arhipăstorească a Preasfinției Sale, adresându-i urări de ani mulți și binecuvântați, sănătate deplină, arhipăstorire îndelungată și rodnică, spre slava Bisericii strămoșești, spre bucuria și mântuirea poporului dreptmăritor din Țara Crișurilor.

La încheierea programului liturgic, Preasfinţitul Părinte Sofronie a rostit un cuvânt de mulțumire:

„Întâi de toate doresc să mulțumesc Bunului Dumnezeu pentru toate binefacerile Sale, Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și Tuturor Sfinților pentru ajutorul oferit în acești zece ani care au trecut de la Duminica Ortodoxiei anului 2007, de când Pronia dumnezeiască, prin hotărârea și votul Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, m-a chemat la această înaltă și plină de responsabilitate slujire de Episcop Ortodox Român al Oradiei. Mulțumirea mea se întreaptă, apoi, către preoțimea din Bihorul străbun și către dumneavoastră, iubiți fii și fiice duhovnicești, iubiți frați și surori în credință, poporul lui Dumnezeu care străjuiește aici, la marginea dinspre Apus a neamului nostru românesc.”

De asemenea, Chiriarhul a reiterat tuturor credincioșilor îndemnul de a contribui, după posibilitățile fiecăruia, la colecta pentru Fondul Central Misionar, organizată la nivelul întregii Patriarhii Române în Postul Mare, de la Duminica Ortodoxiei, 5 martie şi până în Duminica a patra din Post, 26 martie, pentru sprijinirea misiunii Bisericii Ortodoxe Române.