Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / ”Săptămâna legumelor și a fructelor donate” la Liceul Ortodox

”Săptămâna legumelor și a fructelor donate” la Liceul Ortodox

Suntem în Postul Crăciunului și cu toții ne străduim să fim un pic mai buni, mai generoși, mai aproape de cei de lângă noi…
Însuflețiți de spiritul solidarității creștine, cu mic cu mare, prichindeii de la grădiniță și elevii de la toate ciclurile de învățământ ale școlii, au adunat zeci de kilograme de legume, fructe și alimente pentru semenii aflați în dificultate.
Gestul nobil al copiilor noștri, s-a integrat în Campania ”Săptămâna legumelor și a fructelor donate” din cadrul Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară, desfășurată în săptămâna 21-25 noiembrie 2022.
Dacă legumele și fructele au fost donate Asociației ”Filantropia” a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, pentru sprijinirea personelor aflate în grija acesteia, campania de strângere de alimente neperisabile și dulciuri continua în școală și în zilele următoare, alimentele colectate urmând a fi oferite în preajma Sfintelor Sărbători familiilor unora dintre elevii școlii noastre.
Împreună, putem face o lume mai bună!

Prof. Maria Tirpe