Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / „Cântați Domnului cântare nouă”

„Cântați Domnului cântare nouă”

Sub patronajul  Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, cu binecuvântarea  Preasfințitului Părinte Sofronie, Școala Gimnazială Nr.1  Roșia, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Centrul de Cultură al județului Bihor, Protopopiatul Ortodox Român Beiuș, Parohia Ortodoxă Roșia și Primăria Comunei Roșia, a organizat duminică 2 aprilie 2023, ediția a XIII-a a Festivalul de pricesne „CÂNTAŢI DOMNULUI CÂNTARE NOUĂ”, activitate din cadrul proiectului educativ „Păstrătorii tradiţiei”.

Proiectul, doreşte să întărească legăturile dintre generaţiile tinere şi înaintaşi, prin aducerea în prezent a frumoaselor tradiţii româneşti, adevărate comori prin care se păstrează specificul poporului român.

Prin diversele activităţi din cadrul proiectului se creează oportunităţi de cunoaștere, atât a obiceiurilor şi tradiţiilor locale, cât şi a celor din împrejurimi contribuind astfel la lărgirea orizontului spiritual şi stabilirea unor legături între diverse comunități școlare și parohiale.

În urma invitațiilor adresate de organizatori au răspuns 29 de grupuri vocale din județul Bihor  constituite din elevi de la toate ciclurile de învățământ și nu numai dar și soliști vocali, în total având 50 de intrări, aproximativ 5 ore filmate.

Au interpretat pricesne grupurile  de la:Ansamblul Codrenii Bihorului- Roşia,   Şcoala Gimnazială Nr.1  Roşia, Grupul Vocal Corinteii de la Liceul de Arte Oradea, Şcoala Gimnazială Nr.1 Bulz,  Şcoala Gimnazială Nr.1 Răbăgani, Şcoala Gimnazială „Nicolae Popoviciu” Beiuş , Şcoala Gimnazială Nr.1 Finiş,  Şcoala Gimnazială Nr.1 Tărcaia, Şcoala Gimnazială Nr.1 Căbeşti, Liceul Pedagogic Nicolae Bolcaş Beiuş, Colegiul Tehnic Ioan Ciordas Beius, Colegiul Național „Avram Iancu” Ștei, Liceul Tehnologic Nr. 1 Dobresti,Şcoala Gimnazială Nr.1 Rieni, Şcoala Gimnazială „Miron Pompiliu” Ștei, Şcoala Gimnazială nr 1 Lazuri de Beius,  Școala Gimnazială Nr.1 Urviș de Beiuș, Școala Gimnazială Nr.1 Drăgănești, Școala Gimnazială Nr.2 Poieni, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Remetea, Grădinița cu Program Prelungit nr. 1 Beiuș,  Corul Asociaíei Avram Iancu.  Interpretările corale au alternat cu  interpretările soliștilor:  Chira Alexandra, Yasmina Sculschi, Cotrau Olimpia, Borza Adriana Maria, Mateiaș Andrada Ioana, Secan Maria Alexandra, Berdie Oana Ștefania, Zbârcea Dalia Maria, Oprea Andreea Maria, Alb Alexia, Ianța Lorena, Sabău Andra-Maria, Mocan Simona, Coste Teodora, Bar Susana, Lezeu Filip, Boiț Ionuț Tudor, Tau Emanuela, Daniela Rada, Simona Tomele Tau,  Mariana Tomele Lupau, Pupe Emilia .

Desfășurat în biserica ortodoxă din Roșia, festivalul a adus împreună elevi, cadre didactice, directori ai unităților de învățământ reprezentate în festival, reprezentanți ai Consiliului Local al Comunei  Roșia, părinți, bunicii și credincioșii ortodocși care după participarea la Sfânta Liturghie au trăit  momente  de bucurie duhovnicească oferite de participanți.

Primăria Comunei Roșia a fost reprezentată de d-l primar, ing. Remus Moțiu, instituție care a susținut financiar organizarea  festivalului, încă de la debutul acestuia fiind alături de coordonatori: prof. Valentina Silaghi, prof. Maria Ujoc, prof. Irina Uşvat, prof. Florentin Ciuhandu.

În cuvântul deschidere directorul festivalului Doamna Valentina Silghi, directorul Școlii Gimnaziale Nr.1  Roșia, a mulțumit participanților pentru disponibilitatea de a participa la această activitate, remarcând de asemenea că interesul față de acest festival a crescut anual, fapt dovedit prin numărul de participanți, dar și diversitatea partenerilor.

Pe lîngă numărul mare de participanți veniți din diferite părți ale județului, festivalul a prilejuit nu doar prezentarea unui repertoriu variat, ci și o adevărată paradă de costume populare reprezentând zonele din care au provenit grupurile vocale.

Activitatea de la Roșia a reușit să creeze o stare de emoție și de intensitate duhovnicească într-un moment în care creștinii ortodocși se pregătesc pentru marea bucurie a Învierii Domnului.

Cîntecul copiilor încărcat de trăire spirituală a fost un prinos, o ofrandă, un dar oferit din suflet celor care i-au ascultat. Astfel de momente sunt prilejuri de adâncă meditație, dovedindu-se determinante pentru valoarea lor nu doar religioasă, cât și culturală și educațională. Aducerea în actualitate a patrimoniului spiritual al poporului român ortodox reprezintă un act de creație și gest de responsabilitate, iar promovarea lui o datorie.

Prof. Florentin Ciuhandu