Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / „Cântați Domnului cântare nouă” – festival de pricesne în parohia Roşia

„Cântați Domnului cântare nouă” – festival de pricesne în parohia Roşia

Sub patronajul  Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Școala Gimnazială Nr.1 din localitatea Roșia, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Protopopiatul Ortodox Român Beiuş, Parohia Ortodoxă Roșia și Primăria Comunei Roșia, a organizat, în Duminica Floriilor, 5 aprilie 2015, ediția a VII-a a Festivalului de pricesne „CÂNTAŢI DOMNULUI CÂNTARE NOUĂ”, activitate din cadrul proiectului interjudețean educativ „Păstrătorii tradiţiei”.

Proiectul doreşte să întărească legăturile dintre generaţiile tinere şi înaintaşi prin aducerea în prezent a frumoaselor tradiţii româneşti, adevărate comori prin care se păstrează specificul poporului român.

Prin diversele activităţi din cadrul proiectului se creează oportunităţi de cunoaștere, atât a obiceiurilor şi tradiţiilor locale, cât şi a celor din împrejurimi, contribuind astfel la lărgirea orizontului spiritual şi stabilirea unor legături între diverse comunități școlare și parohiale.

În urma invitațiilor adresate de organizatori au răspuns 21 de grupuri vocale din județul Bihor, constituite din elevi de la toate ciclurile de învățământ. Au interpretat, astfel, pricesne grupurile de la: Şcoala cu clasele I-IV Lazuri – Roşia, Şcoala Gimnazială Nr.1 Roşia, Şcoala Gimnazială Nr.1 Bulz, Şcoala cu clasele I-VIII Sânmartin, Şcoala Gimnazială Nr.1 Răbăgani, Şcoala Generală „Miron Pompiliu” Ştei, Şcoala Generală „Nicolae Popoviciu” Beiuş, Şcoala Gimnazială Nr.1 Sâmbăta, Şcoala Gimnazială Nr.1 Uileac de Beiuş, Şcoala Gimnazială Nr.1 Finiş, Clubul Copiilor Beiuş, Şcoala Gimnazială Nr.1 Tărcaia, Colegiul Tehnic „Ioan Ciordaş” Beiuş, Şcoala Gimnazială Nr.1 Budureasa, Şcoala Gimnazială Nr.1 Remetea, Şcoala Gimnazială Nr.1 Căbeşti,       Palatul Copiilor şi Elevilor Oradea, Şcoala Gimnazială Nr.1 Batăr și  Liceul Pedagogic „Nicolae Bolcaş” Beiuş, Ansamblul „Codrenii Bihorului” Roşia şi Grupul Permanenţe.

Interpretările corale au alternat cu cele ale soliștilor: Andreea Zăvoian, Oana Berdie, Bianca Popa, Elena Mihuţa, Emanuela Sferle, Andreea Isaiu, Romina Nemeş-Silaghi, Casandra Dima, Georgiana Iuliana Sărăcuţ, Andrei –Ionuţ Vereş, Gabriela Manea, David Vlad, Mihai Macovei, Raul Leuca, Daliana David, Denisa Berinde, Adelina Ovesaş, Paula Lezeu, Daniela Rada, Amalia Bota, Nicoleta Ştef, Vlad Ştef, Mariana şi Simona Tomele, Florina Morar, Delia Ciotea şi Alexandru Haiduc.

Desfășurat în biserica ortodoxă din Roșia, festivalul a adus împreună elevi, cadre didactice, directori ai unităților de învățământ reprezentate în festival, reprezentanți ai Consiliului local al Comunei  Roșia și credincioșii ortodocși care după participarea la Sfânta Liturghie au trăit un  moment de mare bucurie duhovnicească oferit de participanți.

Din partea Inspectoratului Școlar Județean Bihor au fost prezenţi domnul inspector școlar general, Prof. Nicolae Avram şi Doamna inspector școlar Prof. Ioana Paula Codrean. Primăria Comunei Roșia a fost reprezentată prin Domnul primar, Ec. Florin Bonca, instituție care a susținut financiar organizarea festivalului, încă de la debutul acestuia fiind alături de coordonatori: Prof. Valentina Silaghi, Pr. Prof. Emil Bota, Prof. Maria Ujoc, Prof. Irina Uşvat, Inst. David Gheorghe şi Prof. Florentin Ciuhandu.

În cuvântul de deschidere, directorul festivalului, Doamna Prof. Valentina Silghi, directorul Școlii Gimnaziale Nr.1  Roșia, a mulțumit celor prezenţi pentru disponibilitatea de a participa la această activitate, remarcând că interesul față de acest festival a crescut anual, fapt dovedit prin numărul de participanți, dar și prin diversitatea partenerilor.

Părintele Paroh Dorel Haiduc și-a exprimat bucuria de a găzdui pentru al şaptelea an consecutiv festivalul de pricesne, apreciind colaborarea cu unitatea de învățământ și Primăria Roșia.

Pe lîngă numărul mare de participanți veniți din diferite părți ale județului, festivalul a prilejuit nu doar prezentarea unui repertoriu variat, ci și o adevărată paradă de costume populare reprezentând zonele din care au provenit grupurile vocale.

Activitatea de la Roșia a reușit să creeze o stare de emoție și de intensitate duhovnicească într-un moment în care creștinii ortodocși se pregătesc pentru marea taină a Învierii Domnului. Cîntecul copiilor încărcat de trăire spirituală a fost un prinos, o ofrandă, un dar oferit din suflet celor care i-au ascultat. Astfel de momente sunt prilejuri de adâncă meditație, dovedindu-se determinante pentru valoarea lor nu doar religioasă, cât și culturală și educațională. Aducerea în actualitate a patrimoniului spiritual al poporului român ortodox reprezintă un act de creație și un gest de responsabilitate, iar promovarea lui o datorie.