Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / A doua ediţie a Cupei „Mihai Neşu”

A doua ediţie a Cupei „Mihai Neşu”

Joi, 9 iunie 2022, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părine Sofronie, Episcopul Oradiei, a avut loc cea de a doua ediţie a Cupei „Mihai Neşu” la fotbal. Mini-campionatul de fotbal pentru copii şi tineri s-a desfăşurat la Aleşd, fiind organizat de Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei şi Protopopiatul Oradea, în colaborare cu Parohia Aleşd I, Primăria Oraşului Aleşd şi Clubul Sportiv Crişul Aleşd,

La competiţia dedicată tinerilor cu vârste cuprinse între 10 şi 16 ani, s-au înscris aproape 150 de mici fotbalişti. Evenimentul a reuşit să strângă în concurs opt echipe din tot atâtea parohii din cadrul Protopopiatului Oradea: Oradea-Velenţa I, Rontău, Nojorid II, Ţeţchea, Aleşd II, Călăţea, Peştiş şi Aleşd I, fiecare echipă fiind însoţită de către preotul paroh.

Scopul principal al organizatorilor a fost dezvoltarea spiritului de echipă şi colaborarea coechipierilor pentru un beneficiu comun, dar mai ales crearea unei legături între tineri și preoţii din parohii.

Durata fiecărui joc a fost de 30 minute (două reprize a câte 15 minute fiecare, cu o pauză de cinci minute). Fiecare echipă a fost compusă din şapte jucători şi trei rezerve. Meciurile au fost arbitrate de Octavian Şovre şi Albu Sergiu, arbitri ai Federaţiei Române de Fotbal. Comentatorul competiţiei a fost orădeanul Victor Mihalcea.

La evenimentul sportiv au asistat primarul oraşului Aleşd, Ioan Todoca, oficialităţi ale oraşului şi alţi invitaţi.

În urma meciurilor disputate, au fost stabiliţi câştigătorii competiţiei. La Grupa Mare, locurile întâi, doi şi trei au revenit, în ordine, echipelor din parohiile: Nojorid II (locul I), Sânmartin (locul II), Ţeţchea (locul III), iar la Grupa Mică câştigătorii au fost: Aleşd II (locul I), Aleşd I (locul II) Călăţea (locul III) şi Peştiş (locul IV).

Premierea cupei „Mihai Neşu” s-a făcut de către părintele Aurel Simion Goga, Protopopul Oradiei. Echipele învingătoare au primit cupe şi premii. Organizatorii au asigurat sportivilor apă pe întreg parcursul competiţiei, iar la final au oferit participanţilor o masă cu bucate tradiţionale din Bihor.

Pr. Silviu Dobai