Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / A șasea ediție a simpozionului naţional „Roman Ciorogariu – spirit european”

A șasea ediție a simpozionului naţional „Roman Ciorogariu – spirit european”

Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor, Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea, Casa Corpului Didactic Bihor, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” Oradea, Departamentul de Istorie din cadrul Facultății de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării a organizat, joi, 14 aprilie 2016, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, ediţia a VI-a a Simpozionului naţional „Roman Ciorogariu – spirit european” cu tema: „Istorie, educaţie şi spiritualitate.”

Structurat pe două secțiuni Istorie locală şi Educaţie şi spiritualitate și având avizul Ministerului Educației Naționale și Cercetării Științifice pe anul şcolar 2015-2016, simpozionul s-a adresat elevilor din clasele de liceu, cadrelor didactice, respectiv preoţilor.

În etapa premergătoare deschiderii simpozionului, începând cu orele 12, în aceeași locație, a avut loc un concurs de cunoștințe istorice, la care au participat 14 echipaje de elevi de la diferite școli din județul Bihor, însoțiți de profesorii care i-au pregătit pentru acest concurs.

Deschiderea oficială a simpozionului a avut loc în sala festivă a Liceului Ortodox orădean, care poartă numele Episcopului Roman Ciorogariu, patronul spiritual al acestei instituții de învățământ teologic preuniversitar.

În deschiderea evenimentului, Corul „Diacon Nicolae Firu” al Liceului Ortodox, dirijat de Arhid. Prof. Ștefan Lakatos a intonat imnul național al României și pe parcursul evenimentului a interpretat câteva cântece patriotice adecvate momentului, încântând auditoriul.

La deschidere au participat mai multe personalități și oficialități din urbea Crișului Repede: Pr. Nicolae Pop, Vicar eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei - delegatul Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Pr. Simion Goga, inspector pentru cateheză la Centrul eparhial, Prof. Alin Florin Novac-Iuhas, Inspector Școlar General al Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor, Pr. prof. dr. Dumitru Megheșan, Decanul Facultății de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea, Prof. Univ. Dr. Gabriel Moisa și Prof. Univ. Dr. Mihai Drecin, profesori în cadrul Facultății de Istorie din Oradea, Prof. Dr. Elisaveta Roșu și Pr. Prof. Florin Negruțiu, inspectori pentru Istorie, respectiv Religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Bihor.

Gazda evenimentului, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” a fost reprezentat de către Pr. Prof. Radu Rus, directorul liceului și consilier pentru învățământ și activități cu tineretul în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei.

 Părintele Nicolae Pop a transmis cuvânt de binecuvântare din partea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, precum și cuvinte de apreciere pentru toți cei care s-au implicat în organizarea și desfășurarea simpozionului.

În alocuțiunile lor, ceilalți invitați au evidențiat, fiecare în parte, diferite aspecte din viața și activitatea lui Roman Ciorogariu, desțelenitor și semănător al cuvântului lui Dumnezeu la marginea de nord-vest a neamului românesc, ale cărui seminţe rodesc și astăzi în generațiile actuale prin lucrarea Bisericii și a Școlii românești.

În continuare, membrii prezidiului i-au premiat pe elevii câștigători ai concursului de istorie, acordându-le premii constând din cărți cu conținut istoric, oferite prin bunăvoința Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei și a Primăriei Oradea, după care s-au desfășurat lucrările propriu-zise ale simpozionului.

Lucrările de la secțiunea Educaţie şi spiritualitate au abordat teme precum: Școala și Biserica, model de parteneriat instituțional; Proiectele educative - forme de exprimare a principiilor pedagogice şi moral- creştine; Rolul activităților educative în dezvoltarea personalității elevilor; Personalități religioase și laice, promotoare ele educaţiei creştine; Mănăstirile şi bisericile centre de cultură şi de dezvoltare a limbii române şi a cărţii româneşti; Rolul tiparului şi a cărţilor de slujbă în promovarea culturii naţionale şi a limbii române; Rolul educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox în contextul lumii contemporane.

Lucrările de la secțiunea Istorie locală - Bihorul din cele mai vechi timpuri până la Dictatul de la Viena (1940) au surprins aspecte precum: Societate şi mentalităţi colective; Viaţă politică şi economică – interferenţe regionale şi naţionale; Lideri de conştiinţă şi acţiune – personalităţi politice şi culturale bihorene; Valori ale lumii româneşti din Bihor – perspective istorice şi istoriografice; Bihorul – spaţiu multietnic şi multicultural; Şcoala – spaţiu de formare şi manifestare a conştiinţei naţionale;  Istoria în şcoală şi istoricul om al „cetăţii”.

Tematica simpozionului se înscrie în cadrul activităților ce marchează Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română.