Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / A treia Conferință internațională pentru îngrijirea sănătății

A treia Conferință internațională pentru îngrijirea sănătății

Rodosul este cea mai mare, cea mai importantă și, totodată, cea mai cunoscută insulă din arhipelagul celor douăsprezece care alcătuiesc Dodecanezul. Vestită încă din antichitate datorită Colosului din Rodos, una dintre cele șapte minuni ale lumii clasice, faima insulei a depășit demult hotarele Greciei și ale elenismului, deși statuia colosală ce-l reprezenta pe Helios și avea rolul de far a avut o existență efemeră, prăbușindu-se în urma unui cutremur, a fost însă de-ajuns pentru nemurirea insulei. Stăpânită, pe rând, de bizantini, de cruciați (cavalerii ioaniți și-au avut aici sediul), de otomani și, în cele din urmă de Italia, după cel de-al Doilea Război Mondial s-a reunificat cu Grecia.

Din punct de vedere bisericesc, Dodecanezul aparține jurisdicțional Patriarhiei Ecumenice, astfel Mitropolia Rodosului, la fel ca toate celelalte din arhipelagul celor douăsprezece insule, este subordonată direct Patriarhului din Constantinopol. Așa se explică și organizarea conferinței „Grija pastorală pentru îngrijirea sănătății”, organizată sub auspiciile Măritului Tron Patriarhal al Noii Rome și beneficiind de ospitalitatea mitropoliei insulare sufragane Patriarhiei Constantinopolului. La conferința ce s-a desfășurat în perioada 8-12 octombrie anul curent au participat delegați și invitați din mai multe țări, clerici, medici, reprezentanți ai așezămintelor sociale și medicale ce funcționează prin purtarea de grijă a Bisericii Ortodoxe, la manifestările incluse în program luând parte cu înalta binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel al României.

Organizată consecutiv, în 2008 și 2011, este pentru a treia oară când rețeaua pastorală pentru îngrijirea sănătății a Patriarhiei Ecumenice a pregătit conferința internațională consacrată anul acesta traumei. A treia Conferință Internațională a rețelei pastorale din eparhiile Patriarhiei constantinopolitane a debutat miercuri, 8 octombrie, prin slujba de sfințire a apei de către chiriarhul locului, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Chiril Kogeraki al Rodosului și Exarh al tuturor Cicladelor, urmată de mesajele de binecuvântare ale Sanctității Sale, Patriarhul Ecumenic Bartolomeu I, respectiv Preafericirii Sale Ieronim al II-lea, Arhiepiscopul Atenei și al Întregii Elade, precum și de mesajele de salut ale autorităților centrale elene, regionale egeene și locale, respectiv din partea ministrului sănătății, guvernatorului regiunii și primarului Rodosului, ultimii doi prezenți la conferință.

Pe parcursul desfășurării celei de-a treia Conferințe Pastorale Internaționale dedicate îngrijirii sănătății au avut loc interesante prelegeri ale celor implicați în rețeaua pastorală a Tronului Ecumenic, atât din Grecia, cât și din diaspora elenă, îndeosebi americană, preoți, teologi, medici, psihologi, cu referințe din domeniul teologiei, dar și, cum era firesc, din bogatul câmp al experienței slujirii la căpătâiul celor bolnavi, lucrarea misionară în spitale și în alte așezăminte de caritate beneficiind de o dezvoltare continuă și din ce în ce mai apreciată, atât duhovnicește, cât și din punct de vedere al calității actului medical. La programul propriu-zis al conferinței s-au adăugat momentele speciale de rugăciune, culminând cu Sfânta Liturghie din Catedrala Buna-Vestire a Mitropoliei Rodosului, înaintea ceremoniei de închidere a lucrărilor conferinței, duminică, 12 octombrie, anul în curs, la ora 12.

 

† Sofronie

Episcopul Oradiei