Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Acțiune social-filantropică în Protopopiatul Marghita

Acțiune social-filantropică în Protopopiatul Marghita

     Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, la nivelul Protopopiatului Marghita s-a desfășurat, în ziua de joi, 21 decembrie 2017 o acțiune social-filantropică de ajutorare a semenilor la care au luat parte un număr de 12 parohii: Marghita II, Săcuieni, Margine, Abram, Iteu, Abrămuț, Suiug, Dijir, Derna, Sfârnaș și Satu Barbă.

      Preoții din parohiile mai sus menționate, alaturi de părintele protopop Călin-Gheorghe Cotrău și de parintele secretar al Protopopiatului Marghita, Vasile-Nicolae Vesa, au oferit pachete cu alimente și dulciuri copiilor cu dizabilități și persoanelor vârstnice din cadrul ,,Complexului de servicii pentru persoane adulte cu handicap Ciutelec” unde în prezent sunt internate 50 de persoane vârstnice și 30 de copii cu dizabilități. Prin colindele străbune pe care le-au cântat preoții, a fost adusă vestea Nașterii Domnului și o rază de lumină și speranță acestor persoane aflate în nevoi. De asemenea, au fost oferite pachete și celor 60 de copii internati la „Asociația CITO” din localitatea Cadea, dar și celor 12 persoane vârstnice internate la centrul medico-social „Bucuria bunicilor” din localitatea Chiribiș, cât și bătrânilor din căminul pentru persone vârstnice din Petreu. În total au beneficiat de această acțiune 160 de persoane.