Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Activități catehetice în parohia Aleșd I

Activități catehetice în parohia Aleșd I

În cadrul Programului Național Școala altfel: „Să știi mai multe, să fii mai bun!” în biserica parohială cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului” și „Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Aleșd I, treizeci de copii din clasele I A și I D de la Liceul Teoretic „Constantin Șerban” din orașul Aleșd, coordonați de către doamnele învățătoare Petrișor Simona și Ioniță Mădălina, au desfășurat activități sub titlul „Ne jucăm, vizităm, / Împreună noi lucrăm”, care au avut drept scop stimularea creativității și dezvoltarea imaginației copiilor, dar și cunoașterea semnificației sărbătorilor pascale.

Dascălii sunt elementele-cheie în cadrul acestui program. Astfel, în cele două ore petrecute la biserică, copiii, sub îndrumarea celor două dăscălițe, au confecționat felicitări pentru Sfintele Paști, apoi au realizat brățări ale prieteniei pe care și le-au dăruit unii altora. Nu în ultimul rând, elevii au confecționat și suporturi pentru ouăle roșii. Copiii s-au depășit pe ei înșiși prin implicare, dinamică, efort, creativitate, răbdare și atenție. Felicitările realizate au rămas la biserică pentru a fi dăruite credincioșilor care vor participa la Sfintele slujbe din această perioadă. A fost o experiență extraordinară, prima de acest fel, elevii exprimându-și dorința de a o repeta cât mai curând.

Cum era și firesc, copiii au fost răsplătiți de către părintele Călin Ioniță pentru munca depusă cu ouă de… ciocolată.