Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Activități catehetice în Parohia Sânmartin II ANL

Activități catehetice în Parohia Sânmartin II ANL

Duminica intrării Domnului în Ierusalim (Sărbătoarea Floriilor) a fost cu adevărat specială pentru credincioșii Parohiei Ortodoxe Duminica Sfinților Români, Sânmartin II. Ziua Târgului de Paști, pentru care copiii și coordonatorii s-au pregătit și au muncit timp de șapte săptămâni, a sosit! După zilele mohorâte și neobișnuite care au precedat Sărbătoarea Floriilor natura parcă s-a îndurat de copilașii minunați îmbrăcați în straie populare care repetau priceasna pe scările bisericii și a trimis Soarele. Un soare cald și blând, care ne-a mângăiat fețele și sufletele ca un părinte iubitor. După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie copiii au cântat priceasna Blândul păstor alături de invitata specială, artista de muzică populară, Corina Szatmari.După momentul înălțător în care a cântat alături de copii, doamna Corina Szatmari ne-a onorat și emoționat până la lacrimi cu două pricesne din repertoriul propriu.După poza de grup toată lumea a fost invitată la demisol să admire obiectele realizate, să guste prăjiturile delicioase de post pregătite de mame și să sprijine financiar proiectul achiziționând obiectele preferate. Pe mesele acoperite cu fețe tradiționale au fost așezate frumos mai mult de 80 de icoane pe sticlă, peste 100 de vaze realizate cu tehnica decoupage, tablouri stil vitralii, coronițe de agățat, diverse decorațiuni unicate pentru masa de Paște, cruci împletite manual. În fiecare duminică seara, după cateheza susținută de părintele paroh Lucian Gîga și doamna profesoară de religie Emanuela Țăran, copiii au fost ghidați în realizarea creațiilor unicate de către artista Amalia Ichim și prof. Anca Haidu. Alături, le-au fost și i-au sprijinit neîncetat mamele celor aproximativ 50 de copii prezenți în fiecare seară, fotografa Gavrilaș Cosmina și pizzeria Sesto Senso.

Acest târg se află la a doua ediție, prima după pauza impusă de pandemie. Întâlnirile săptămânale cu copiii sunt cuprinse în Proiectul Național Catehetic,,Hristos împărtășit copiilor”dar nu se vor încheia odată cu acesta. Obiectivul pe termen lung al acestor ore de cateheză și creație este apropierea tinerilor de biserică și cultivarea unei conduite moral-creștine și necesită muncă, implicare și sacrificii neîntrerupte din partea copiilor, părinților și voluntarilor. Anul 2023 a fost proclamat, în Patriarhia Română, drept „Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice” și în acest sens, cu o parte din banii banii strânși în urma vânzării obiectelor se vor face pachete pe care copiii le vor dărui persoanelor vârstnice din comună, aflate în dificultate. Deoarece parohia ANL II este o parohie cu familii tinere, accentul trebuie pus pe crearea și creșterea unei comunități frumoase avându-l pe Hristos în centru. Restul de bani va reprezenta autofinanțarea activităților cu copiii, printre care și susținerea unei tabere de vară la munte.

 

Pr. Lucian Gîga