Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Activităţi educative la biblioteca Liceului Ortodox din Oradea

Activităţi educative la biblioteca Liceului Ortodox din Oradea

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, cu ocazia Zilei Bibliotecarului din România şi a Nopţii bibliotecilor româneşti, în zilele de marţi, 23 aprilie 2013, şi miercuri, 24 aprilie 2013, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea a organizat o serie de activităţi menite să scoată în evidenţă importanţa bibliotecii şcolare în viaţa celor mici şi a celor mari. Un proiect generos, coordonat de Doamna Ileana Borş, bibliotecar la Liceul Ortodox orădean, care a cuprins lecturi diverse, concursuri literare şi de cultură generală, compunere de scrisori tematice, confecţionarea de semne de carte sau ilustrare de postere tematice.

Astfel, elevii clasei I A, coordonaţi de profesoara Viorica Brege, au participat la jocul „Comoara ascunsă într-o carte”, un joc care le-a stârnit curiozitatea şi i-a trecut prin multe peripeţii, până să găsească comoara. Colegii lor din clasele I B şi I C, împreună cu profesoarele Maria Tirpe, Adriana Pintea şi Alina Fiţ, au răsfoit enciclopediile bibliotecii cu atâta entuziasm încât, dacă n-ar fi fost prea mari şi prea grele pentru ei, le-ar fi luat acasă. A fost o plăcere să admirăm setea de cunoaştere a acestor micuţi, dorinţa lor de a explora totul.

Copiii din clasa II A, alături de profesoara Florica Hera, au avut parte de concursul de poveşti „Răţuşca cea urâtă”, iar cei din clasa a III-a A, îndrumaţi de profesoara Ana Muscaş,  s-au întrecut în realizarea unor semne de carte, pe care le-au pregătit cu multă măiestrie şi îndemânare.

Biblioteca s-a bucurat şi de câteva poveşti şi poezii scrise de elevii Louis Copil, Jasmine Ilisie, Patricia Restea şi Danuţ Avram, din clasa a II-a B, alternativa educaţională „step by step”. De asemenea, elevii acestei clase au compus scrisori pentru colegii lor din Anglia, în cadrul unui parteneriat realizat prin biblioteca şcolii, de către profesoarele Elena Iacob şi Veronica Isdrăilă.

Elevii din clasa a IV-a C, alături de profesoarele Ramona Erdeli şi Carla Istvanovics, s-au delectat la spectacolul „20.000 de leghe sub mări”, prezentare 3D, excelent realizată de actorii Teatrului „Arcadia” din Oradea. Copiii sunt inspiraţi acum şi gata să înceapă designul unor postere bazate pe cartea cu acelaşi titlu, scrisă de Jules Verne, postere ce vor concura în cadrul proiectului „Travelling With Stories”.

În seara zilei de marţi, 23 aprilie, elevii din clasele gimnaziale s-au întâlnit la biblioteca Liceului pentru concursuri de literatură şi cultură generală. Totodată, ei au realizat şi desene şi picturi inspirate din cărţi de basme. Interesant şi atractiv a fost faptul că, concurenţii au fost jurizaţi de către colegi de-ai lor.

Entuziasmul cu care elevii s-au implicat în toate aceste activităţi, ne-au încredinţat că şi în zilele noastre, moderne, cartea îşi are locul ei rezervat în inimile tuturor. Evenimentele importante din istoria omenirii, descoperirile stiinţifice, tot ceea ce a schimbat faţa lumii stă aşternut în cărţi şi continuă să exercite influenţă asupra modelării personalităţii umane.