Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Adunarea Generală anuală a Casei de Ajutor Reciproc din Episcopia Oradiei

Adunarea Generală anuală a Casei de Ajutor Reciproc din Episcopia Oradiei

În conformitate cu Regulamentul pentru organizarea şi funcţionarea Caselor de Ajutor Reciproc ale clerului şi salariaţilor bisericeşti din Eparhiile Bisericii Ortodoxe Române, în ziua de marți, 16 februarie 2021, în sala festivă de la Centrul Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei a avut loc şedinţa anuală a Adunării Generale a Casei de Ajutor Reciproc a clerului şi salariaţilor bisericeşti din cadrul Episcopiei Oradiei.

În cadrul şedinţei, prezidată de Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, s-a făcut prezentarea dării de seamă a activităţii Casei de Ajutor Reciproc din Episcopia Oradiei, a contului de gestiune şi a bilanţului pe anul 2020, precum şi aprobarea planului financiar pentru anul 2021.

S-a constatat că fişele membrilor Casei de Ajutor Reciproc sunt ținute la zi, cu ajutorul unui program informatic specific, fiind înregistrate toate cotizaţiile şi cotele de deces încasate, precum şi împrumuturile acordate şi ratele reţinute lunar în anul 2020.

Chiar dacă anul 2020 a adus multe încercări și constrângeri generate de pandemia de COVID-19, Casa de Ajutor Reciproc a Episcopiei Oradiei și-a desfășurat activitatea de întrajutorare, soluționând pe tot parcursul anului 128 cereri, din care: 105 - cereri împrumut, 19 - cereri de retragere şi 4 cereri de ajutoare pentru înmormântare.  Pe parcursul anului 2020 s-au înscris 36 de noi membri, numărul total al membrilor existenţi la data de 31 decembrie 2020 fiind de 765.

 

 Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei