Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / AL VIII-lea CONGRES AL FACULTĂȚILOR DE TEOLOGIE ORTODOXĂ DIN PATRIARHIA ROMANĂ, LA ORADEA

AL VIII-lea CONGRES AL FACULTĂȚILOR DE TEOLOGIE ORTODOXĂ DIN PATRIARHIA ROMANĂ, LA ORADEA

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, în anul aniversării Centenarului Marii Uniri, 2018, sub genericul „Contribuția Bisericii și a teologiei ortodoxe pentru unitatea de credință și de neam”, în perioada 8-10 octombrie 2018, la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Episcop Dr. Vasile Coman” din cadrul Universității din Oradea se va desfășura, cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, cel de al VIII-lea Congres Național al Facultăților de Teologie Ortodoxă din cuprinsul Patriarhiei Române și întrunirea Colegiului Decanilor.

Deschiderea lucrărilor va avea loc marți, 9 octombrie, de la ora 9, în capela ,,Sfântul Teodor Studitul” a facultății, unde se va oficia slujba de Te Deum, urmată de deschiderea oficială a Congresului Național al Facultăților de Teologie Ortodoxă din cuprinsul Patriarhiei Române, în Aula Magna a universității orădene.

Lucrările congresului vor debuta în Aula Magna și vor continua în după amiaza zilei de 9 octombrie și pe parcursul zilei de 10 octombrie, la Hotel Continental din Oradea, în cadrul cărora se va analiza situația actuală a facultăților de teologie ortodoxă din cuprinsul Patriarhiei Române și rolul acestora în promovarea învățăturii Bisericii strămoșești în societatea contemporană.