Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Atelier de sustenabilitate în cadrul Proiectului FORTE din Episcopia Oradiei

Atelier de sustenabilitate în cadrul Proiectului FORTE din Episcopia Oradiei

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Centrul de Resurse „Filantropia” al Asociaţiei „Filantropia” Oradea a organizat un atelier de sustenabilitate în cadrul „Proiectul FORTE - Formare trainică pentru parteneriat social”, realizat de Patriarhia Române prin Federația „Filantropia”, având ca scop implicarea parohiilor din cuprinsul eparhiei pentru implementarea strategiei de dezvoltare elaborată în cursul acestui proiect. Astfel, atelierul a propus crearea unei rețele de parteneriat între parohii cu scopul prevenirii marginalizării și excluziunii sociale cauzate de abandonul școlar, prin dezvoltarea unei rețele de educație nonformală, care să genereze resurse variate pentru parohii, cum sunt cursuri de educație nonformală, furnizarea de material pentru activitățile nonformal educative ale parohiilor, inițierea de activități de rețea, promovarea schimbului de experiență și a voluntariatului în domeniu.

În cadrul acestui atelier a fost inițiat proiectul Caravana Filantropia, ca activitate de experimentare practică a parteneriatului dintre parohiile înscrise în rețeaua de educație nonformală nou înființată. Caravana Filantropia este rodul unui parteneriat cu peste 10 parohii participante, prin care 120 de copii și tineri vor dezvolta un proiect de promovare a participării comunitare pentru prevenirea abandonului școlar, vor efectua o tabără itinerantă pe biciclete, vizitând 5 parohii din mediul rural, unde vor desfășura ateliere de dezvoltare personală, explorări culturale și, odată ajunși înapoi în Oradea, vor realiza un eveniment de strângere de fonduri pentru programul de burse al Asociației „Filnatropia” Oradea și pentru deschiderea unui nou centru de prevenire a abandonului școlar. Centrul de Resurse Filantropia va oferi asistența permanent a acestui parteneriat, oferind parohiilor participate cursuri dedicate și resurse pentru realizarea activităților.

Un element important pentru această primă ediție a Caravanei Filantropia îl constituie utilizarea metodelor de educație nonformală specifice grupurilor de cercetași, metodă facilitată în cadrul unui curs de educație nonformală furnizat în cadrul Centrului de Resurse Filantropia de către Alexandru Moldovan și Adrian Șuhanea, implicați în conducerea organizației Cercetașii României, formatori cu o expertiză remarcabilă în educație nonformală. Cursul va avea loc în perioada 26-27 iunie 2013 la Centrul de Serivicii Sociale pentru Persoane cu Dizabilități cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului” din Oradea, iar Caravana Filantropia va fi organizată în trei etape, după cum urmează: între 15 și 31 iulie vor avea loc activități de pregătire a caravanei, utilizând metode de educație nonformală; în perioada 15-25 august va avea loc tabăra itinerantă; în data de 28 august va avea loc Seara Caravanei Filantropia, eveniment de conștientizare publică și lărgirea parteneriatului creat de parohiile implicate în proiect, cu invitarea actorilor comunitari relevanți pentru scopul campaniei.