Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Binecuvântare chiriarhală pentru creștinii dreptmăritori din Oradea-Velenţa

Binecuvântare chiriarhală pentru creștinii dreptmăritori din Oradea-Velenţa

În Duminica a douăzeci și doua după Rusalii, 4 noiembrie 2018, clerul și credincioşii bisericii parohiale Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil din Oradea-Velenţa, străvechea Catedrală Episcopală a românilor dreptmăritori bihoreni, au avut marea bucurie de a primi binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, care a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, în prezența unui mare număr de enoriași, mulți copii și tineri fiind înveșmântați în costume populare tradiționale din Bihor.

Biserica Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil din Oradea-Velenţa este cel mai vechi sfânt lăcaş ortodox din municipiul Oradea, fiind construit între anii 1768-1779, pe amplasamentul unei vechi biserici de lemn, servind drept catedrală episcopală până la ridicarea Catedralei Adormirea Maicii Domnului, biserica cu lună, în centrul oraşului, devenită catedrală provizorie.

Chiriarhul Oradiei a rostit în cadrul Sfintei Liturghii un bogat cuvânt de învăţătură, în care a tâlcuit principalele învățături duhovnicești ce se desprind din Pilda bogatului nemilostiv și a săracului Lazăr, spusă de Mântuitorul Iisus Hristos, subliniind importanța milosteniei în viața spirituală a fiecărui creștin:

„Cei doi oameni care ne sunt prezentați în pilda rostită de Domnul nostru Iisus Hristos reprezintă două tipuri umane. Lazăr, un sărac suferind, lipsit, bolnav, în durere, părăsit și uitat, și un bogat îndestulat cu de toate, care se îngrijea de cele trecătoare ale trupului, nepăsător fiind față de viața cea veșnică. Priveliștea ce ni se înfățișează după sfârșitul călătoriei pământești a celor doi este înfricoșătoare: dacă săracul, pe pământ, era plin de bube și trăia în mizerie și în abandon total, în viața cea veșnică îl găsim în sânul lui Avraam, împreună cu drepții. Bogatul, în schimb, dacă pe pământ a avut de toate, în veșnicie s-a aflat în iad, în chinuri, în mare văpaie, având nevoie de mângâiere duhovnicească.”

„Din dialogul dintre Patriarhul Avraam și bogatul aflat în chinurile iadului, înțelegem că lumea din care facem parte, ca și lumea păcatului de odinioară, este o lume sceptică, care nu crede, care se îndoiește, o lume care pune totul sub semnul întrebării, inclusiv pe Dumnezeu și viața cea veșnică. Și dacă ar învia cineva din morți, să ne spună ce este dincolo, am asculta mai curând de vocile care ne invită să fim cât mai lacomi, să avem și să posedăm cât mai mult, uitând de precaritatea și scurtimea vieții pe pământ.”

„Nu moartea trebuie să ne înspăimânte, căci este doar o etapă a vieții, ci trebuie să ne înspăimânte, însă, felul în care ne vom petrece veșnicia: în sânul lui Avraam, adică în comuniunea de dragoste a sfinților, împreună cu Dumnezeu și cu sfinții Săi, sau în locul în care patimile egoiste de pe pământ, ce îl însoțesc pe om și dincolo, îl mistuie, fără să îl poată consuma, fără să se încheie vreodată chinul.”

„Dumnezeu ne-a dat ochi să vedem și urechi să auzim. Să nu închidem ochii și să nu ne astupăm urechile pentru a nu vedea și a nu auzi durerea, sărăcia și singurătatea din jurul nostru. Da, trebuie să ne ajutăm aproapele și să fim milostivi, căci Dumnezeu fiecăruia ne scoate în cale pe cineva care are nevoie de ajutorul nostru, prilej pentru noi de a face cât mai multe fapte bune, căci, așa cum ne spune Domnul Hristos, «Mai fericit este a da, decât a lua». De aceea, să oferim, să împărtășim din ceea ce Dumnezeu ne-a dat, mai ales celor lipsiți, să aducem un strop de lumină în sufletele semenilor noștri, un pic de lumină aici pe pământ, pentru marea lumină din Împărăția care nu trece, împreună cu Dumnezeu, cu Maica Domnului și cu Toți Sfinții.”

Părintele paroh Nicolae Alexandru Pop, vicar eparhial, a mulţumit Chiriarhului Oradiei pentru vizita pastorală și aleasa slujire în străvechea catedrală din Bihor, ca o înainte prăznuire a hramului sfântului lăcaș, Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, ceea ce constituie o mare binecuvântare pentru credincioşii parohiei, o întărire în dreapta credinţă, şi un prilej de înmulţire a dragostei, a frăţietăţii şi a solidarităţii.

În final, Chiriarhul Oradiei a felicitat pe Părintele vicar eparhial Nicolae Alexandru Pop și pe Părintele coslujitor Florin Negruțiu, inspector școlar pentru disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Bihor, pentru frumoasa și bogata lucrare pastoral-misionară și administrativă pe care o desfășoară în această enorie, în special cu copiii și cu tinerii, care sunt speranța și bucuria Bisericii. După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Sofronie a binecuvântat și a sfințit casa parohială din Oradea-Velența I, după finalizarea lucrărilor de restaurare și renovare.