Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Binecuvântare pentru biserica și enoriașii din Chișcău, Bihor

Binecuvântare pentru biserica și enoriașii din Chișcău, Bihor

În Duminica a douăzeci și treia după praznicul Rusaliilor, 20 octombrie 2019, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei s-a aflat în vizită pastorală în cadrul Protopopiatului Beiuș, cercetând comunitatea dreptmăritoare românească din Chișcău, prilej cu care a binecuvântat și sfințit lucrările de înnoire realizate la biserica parohială ocrotită de Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil.

După oficierea slujbei de binecuvântare a lucrărilor de la biserica enoriei Chișcău, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, de faţă fiind mulţime mare de credincioşi.

În cuvântul de învăţătură rostit de Chiriarhul Oradiei, îndată după citirea pericopei evanghelice duminicale, de la Sfântul Evanghelist Luca, ce a prezentat minunea vindecării demonizatului din ținutul Gherghesenilor de către Mântuitorul Iisus Hristos, Ierarhul a vorbit despre înțelesurile duhovnicești ce se desprind din cuvintele scripturistice:

„Din cuvintele pericopei evanghelice de astăzi înțelegem că demonii Îl recunosc pe Domnul nostru Iisus Hristos ca fiind Fiul lui Dumnezeu, cerându-I să nu îi trimită în adâncul infernului, ci să îi lase să intre în turma de porci, care, după ce Domnul Hristos a îngăduit aceasta, înnebunind, s-au aruncat în mare, înecându-se și, astfel, au făcut pagubă locuitorilor din ținutul Gherghesenilor. Iar aceștia I-au cerut Vindecătorului celui demonizat să plece de la ei.”

„Domnul nostru Iisus Hristos a săvârșit nenumărate minuni, cât a viețuit pe pământ, iar după Învierea Sa, cea de a treia zi, Înălțarea la ceruri și pogorârea Duhului Sfânt, la Cincizecime, necontenit săvârșește minuni, până în ziua de astăzi și până la sfârșitul acestei lumi, prin trupul Său mistic, Biserica, vindecând lumea de posesiune demonică, scoțând pe diavoli afară din oameni, din locuri, din lume, prin lucrarea harului Duhului Sfânt.”

„În mulțimea minunilor pe care Domnul nostru Iisus Hristos le-a săvârșit sunt și exorcizările, adică scoaterea afară a duhurilor necurate, vindecarea oamenilor de posesiunea demonică, pentru că, din nefericire, prin căderea omului în păcat, odată cu greșeala strămoșilor noștri Adam și Eva, s-a deschis poarta pentru intrarea în firea omenească a multor boli și neputințe, până la moarte. Iar în cascada de boli care s-au abătut asupra umanității se numără și cele care sunt cu totul desfigurante, posesiunile demonice.”

 „Așa cum bolile trupești sunt diferite și au leacuri diferite, la fel și bolile sufletului sunt deosebite unele de altele și sunt necesare rugăciuni diferite, posturi speciale, rânduieli speciale de rugăciuni de dezlegare, inclusiv exorcisme, în funcție de starea de boală. Așa cum un om bolnav de răceală nu este tratat cu citostatice, medicamente specifice bolii canceroase, tot așa, nu orice stare de suferință sufletească trebuie tratată cu exorcisme, ci doar situațiile speciale de posesiune demonică. De altfel, în Biserică, încă din timpurile primare, pe lângă sfinții doctori fără de arginți care au săvârșit multe minuni și vindecări, a existat o categorie specială de slujitori care aveau harisme deosebite, daruri speciale de la Duhul Sfânt, anume exorciștii, care oficiau slujbe speciale, ce s-au păstrat în memoria Bisericii, de dezlegare și de alungare a demonilor.”

La momentul liturgic îndătinat, Chiriarhul Oradiei a hirotonit în treapta preoției pe diaconul Sergiu Vasile Maxim, ca preot misionar la Protopopiatul Oradea, îmbisericit pe seama bisericii cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din Parohia Tilecuș, Protopopiatul Oradea, iar în treapta diaconiei pe tânărul teolog Ciprian Florin Albu, ca diacon misionar la Protopopiatul Marghita, îmbisericit pe seama bisericii cu hramul  Sfânta Cuvioasă Parascheva din Marghita. Noul preot hirotonit a primit și hirotesia întru duhovnic.

Ierarhul a hirotesit pe Părintele paroh Augustin Monenci întru iconom-stavrofor, pentru bogata activitate pastoral-misionară și administrativ-gospodărească realizată.

Părintele Marian Popa, Protopopul Beiușului, Seghiștei și Șteiului, a rostit un cuvânt de bun venit Preasfinţitului Părinte Sofronie, iar Părintele Augustin Monenci, parohul locului, a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru aleasa purtare de grijă arătată enoriei Chișcău, a mulțumit oficialităţilor locale, dar şi credincioşilor pentru jertfa pe care au depus-o.

În cuvântul rostit la final, Întâistătătorul Eparhiei Oradiei a felicitat pe părintele paroh pentru activitatea pastoral-misionară pe care o desfăşoară şi pe credincioşii parohiei Chișcău pentru dragostea şi râvna sfântă de care dau dovadă faţă de Biserica neamului, înmânând diplome de apreciere celor care au ajutat și s-au jertfit pentru înnoirea sfântului lăcaș.

Pr. Cristian Rus