Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Binecuvântare pentru orădeni în ziua cinstirii Sfântului Ierarh Nectarie din Eghina

Binecuvântare pentru orădeni în ziua cinstirii Sfântului Ierarh Nectarie din Eghina

Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina a fost prăznuit cu multă bucurie duhovnicească și în Episcopia Oradiei. Începând de joi seara, 8 noiembrie, dar și vineri, 9 noiembrie 2018, la Catedrala Episcopală Învierea Domnului şi Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, Sfântul Ierarh Nectarie al Pentapolei, făcătorul de minuni, unul dintre ocrotitorii paraclisului de iarnă de la demisolul catedralei, împreună cu Sfinţii Ierarhi Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, şi Spiridon al Trimitundei, a fost cinstit în chip deosebit.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în ajunul zilei de prăznuire a Sfântului Ierarh Nectarie, la Catedrala Episcopală din Oradea a fost adusă de către preacuvioși părinți de la Mănăstirea Izbuc, în frunte cu Preacuviosul Părinte Arhimandrit Mihail Tărău, exarh și stareț, racla în care se află un fragment din mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Nectarie, aflată în patrimoniul mănăstirii.

Racla de la Mănăstirea Izbuc a fost așezată spre închinare, alături de racla aflată în tezaurul Catedralei din Oradea care adăposteşte fragmente din moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, și ale Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, precum și de icoana Maicii Domnului cu Pruncul pictată în Sfântul Munte al Athosului, din patrimoniul Mănăstirii Izbuc, copie după o icoană făcătoare de minuni, izbăvitoare de incendii, de la Mănăstirea Hilandar.

A urmat slujba Privegherii, oficiată de un sobor de ieromonahi, preoți și diaconi, în prezența a sute de credincioși care au venit să îi aducă cinstire sfântului făcător de minuni. Cu binecuvântarea Chiriarhului Oradiei, la miezul nopții, doi dintre slujitorii catedralei a săvârșit Sfânta Liturghie în paraclisul de iarnă Sfinţii Ierarhi Nicolae, Spiridon şi Nectarie de la demisolul catedralei.

În ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Nectarie, vineri, 9 noiembrie, Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi, în Catedrala Episcopală. Deși a fost o zi peste săptămână, spaţiul liturgic generos al catedralei propriu-zise a fost plin de credincioşi, care au venit să se roage și primească binecuvântare de la Sfântul Ierarh Nectarie.

La această frumoasă prăznuire, în cadrul Sfintei Liturghii, după citirea pericopei evanghelice rânduite, a Ierarhului, de la Sfântul Evanghelist Ioan, Chiriarhul Oradiei a rostit un bogat cuvânt de învăţătură în care a vorbit celor prezenţi despre viaţa şi lucrările minunate ale Sfântului Ierarh Nectarie, evidenţiind minunile săvârşite de sfântul ierarh pentru cei aflaţi în suferinţe, fiind grabnic ajutător şi izbăvitor:

„Ortodoxia întreagă se bucură și se veselește astăzi, la pomenirea unuia dintre cei mai îndrăgiți sfinți din calendarul Bisericii Ortodoxe, un sfânt aproape contemporan cu noi, un ierarh sfânt, Nectarie, ale cărui sfinte moaște se află în insula Eghina, la mănăstirea unde a viețuit și unde și-a sfârșit călătoria sa pământească și de unde s-au împrăștiat, apoi, în întregul pământ, ajungând și pe meleagurile noastre binecuvântate.”

„Sfântul Ierarh Nectarie a fost un om luminat și sfânt, cu viață îmbunătățită, un păstor înțelept și încercat, harnic și generos, fierbinte rugător, mai ales pentru cei aflați în suferință, un sfânt care mijlocește mult la Tronul slavei dumnezeiești pentru toți cei care sunt în suferințe, în boli, în neputințe, îndeosbi în suferințe grave, în boli incurabile, boli fără leac din partea medicinei. Sfântul Nectarie ajută pe foarte mulți bolnavi și de aceea, prin minunile pe care le-a săvârșit, este atât de iubit, atât de prețuit, atât de cinstit de poporul lui Dumnezeu, de ortodocșii din întreaga lume, care se adună în ziua sa de prăznuire pentru a-I mulțumi lui Dumnezeu pentru darul făcut poporului Său, în persoana Sfântului Ierarh Nectarie din Eghina, făcătorul de minuni.”

„Sfântul Nectarie a ajuns, prin viața sa minunată, și în special prin minunile pe care le săvârșește, un păstor viu, înțelept și încercat, cu putere mare înaintea lui Dumnezeu, încât acum, pentru întreaga turmă a credincioșilor ortodocși, din lumea întreagă, mai ales pentru cei bolnavi și neputincioși, se roagă și mijlocește pentru cei care îl cheamă în ajutor, iar acolo unde binecuvântarea și voia sfântului este ca el să fie împreună cu credincioșii, prin sfintele sale moaște, acolo în număr mai mare, ca și aici, credincioșii vin ca să fie împreună cu Sfântul Nectarie.”

„Particelele din sfintele sale moaște, pline de har, au în ele lucrarea harului Duhului Sfânt de viață dătător, Duhul Sfânt Care continuă lucrarea Mântuitorului Iisus Hristos de mântuire, de vindecare de boli, suferințe și neputințe, de iertare de greșeli și păcate, de scăderile omenești, prin care trecem cu toții, fiindcă nimeni din această lume nu este drept și fără de păcat, afară de Domnul nostru Iisus Hristos, iar prin lucrarea harului Duhului Sfânt sfinții ajung să se numere în ceata fericiților cărora s-au iertat păcatele și ale căror fărădelegi nu sunt ținute. În cetele sfinților suntem chemați și noi să ajungem, luptând aici în lume cu păcatul și încercând să ne apropiem cât mai mult de sfințenia lui Dumnezeu, primind-o pe aceasta, prin lucrarea harului Duhului Sfânt, în viața noastră.”

În încheierea cuvântului de învățătură, Chiriarhul Oradiei a adus mulţumiri Preasfintei Treimi pentru frumoasa şi binecuvântata zi şi a invocat ajutorul şi rugăciunile Sfântului Ierarh Nectarie pentru întreaga suflare ortodoxă din cuprinsul Episcopiei Oradiei.

Prăznuirea Sfântului Nectarie la Catedrala Episcopală din Oradea s-a încheiat în după-amiaza zilei, prin oficierea Acatistului Sfântului Ierarh Nectarie, urmat de procesiunea de înconjurare a catedralei cu racla cu sfintele sale moaște și săvârșirea Tainei Sfântului Maslu de către preacuvioşii părinţi de la Sfânta Mănăstire Izbuc, împreună cu clerul catedral, cu participarea a peste două mii de credincioşi orădeni, care au avut posibilitatea să se închine şi să sărute racla cu fragmentul din mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Nectarie, racla aflată în tezaurul Catedralei din Oradea care adăposteşte fragmente din moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, și ale Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, dar și icoana Maicii Domnului cu Pruncul pictată în Sfântul Munte al Athosului, copie după o icoană făcătoare de minuni, izbăvitoare de incendii, de la Mănăstirea Hilandar.