Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Binecuvântare şi încurajare pentru examene

Binecuvântare şi încurajare pentru examene

Iubiţi tineri,

 

Biserica susţine permanent Școala și vă este alături în pregătirea voastră intelectuală şi etică pentru viaţă, într-o vreme în care dezvoltarea, perfecționarea și evidențierea personalității în plan comunitar contează tot mai mult.

Examenele trebuie înţelese ca prilejuri de evaluare și de progres intelectual pentru o formare continuă într-ο societate competitivă, dar şi pentru o cultivare a valorilor spirituale şi culturale ca îmbogățire a capacității de dialog și comuniune între persoane.

În contextul pandemiei actuale, perioadă neobișnuită în care a trebuit să vă pregătiți exclusiv de acasă, îi îndemnăm pe părinţi, pe profesori şi pe preoţii din parohie să vă susţină permanent, unind sfatul bun cu rugăciunea.

Ne rugăm Domnului Iisus Hristos,  Învățătorul şi Lumina lumii, să vă dăruiască pace, bucurie, mult curaj şi succes!

          Cu părintească dragoste şi binecuvântare,

 

Daniel

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

* Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, adresat tinerilor în perioada susţinerii examenelor şcolare, iunie 2020.

 www.basilica.ro