Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Bucuria reîntâlnirii la Mănăstirea Izbuc

Bucuria reîntâlnirii la Mănăstirea Izbuc

Aproximativ 2.000 de pelerini au participat, Duminică, 5 iulie 2020, la Mănăstirea Izbuc, la un program special de slujbe, așa cum se desfășoară în fiecare primă duminică din lună aici, înălțând rugăciuni către Bunul Dumnezeu, împreună cu obștea monahală, pentru iertarea păcatelor și cerând binecuvântarea și ocrotirea Maicii Domnului și a Sfinților din ceruri.

Programul liturgic a început de la ora 7 cu Slujba Ceasurilor și Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos, a continuat de la ora 8 cu Sfânta Liturghie și s-a încheiat cu Taina Sfântului Maslu cu dezlegări, slujbele desfășurându-se în aer liber, pe altarul de vară al mănăstirii, respectându-se îndrumările bisericeşti pentru starea de alertă ale Patriarhiei Române.

S-au înălțat rugăciuni pentru tot poporul cel binecredincios de aici și de pretutindeni, pentru toți bolnavii, pentru toți ctitorii și binefacătorii Mănăstirii, dar și pentru toți cei care nu au putut fi prezenți la Sfânta Taină a Maslului.

La finalul slujbelor, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Mihail Tărău, exarh și stareț a mulțumit tuturor pelerinilor și a oferit din partea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, trei diplome de apreciere pentru: Domnul Prof. Dănilă Filipoi, renumit interpret de muzică populară din localitatea Șanț, județul Bistrița-Năsăud, Elena Moldovan (tanti Lenuța) din Chinteni, județul Cluj, și Floarea Cosmii din localitatea Runcu Salvii, județul Bistrița-Năsăud, pentru dragostea şi râvna depusă în slujba Sfintei Biserici dreptmăritoare, dar și pentru sprijinul oferit constant în promovarea străvechii vetre monahale de la Izbuc.

  

Sfânta Mănăstire Izbuc