Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Bursele Filantropia la final de an şcolar

Bursele Filantropia la final de an şcolar

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradeai a găzduit, vineri, 12 iunie 2015, un moment festiv prilejuit de încheierea Programului de Burse Filantropia 2014-2015, oferite de către Asociația „Filantropia” a Episcopiei Oradiei, parte componentă a Federației „Filantropia” a Patriarhiei Române.

Un număr de 40 de copii și tineri, elevi și studenți, de la mai multe instituţii de învăţământ din Oradea şi din judeţul Bihor au beneficiat de bursele oferite, fiind al patrulea an consecutiv de când Asociația „Filantropia” Oradea acordă astfel de burse, ce vin în sprijinul dezvoltării integrale și comunitare a copiilor și tinerilor. Au fost oferite burse pentru lunile din anul şcolar 2014-2015, respectiv septembrie 2014 – iunie 2015, în burse lunare a câte 100 de lei, sub forma de tichete valorice pentru achiziționarea de bunuri.

Elevii şi studenţii bursieri, însoţiţi de părinţi şi de cadre didactice, au fost primiţi de către reprezentanții Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei și conducerea Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea. Festivitatea a început printr-un moment de rugăciune, rostirea rugăciunii „Tatăl nostru”, după care părintele Laurențiu Lazăr, consilier social-filantropic la Centrul Eparhial şi preşedintele Asociaţiei „Filantropia” Oradea, a prezentat programul de burse și evenimentele speciale desfășurate pe parcursul anului. Totodată, părintele consilier a mulţumit Preasfinţitului Părinte Sofronie pentru interesul cu care sprijină tinerii aflați în dificultate, arătând că programul Bursele Filantropia se adaugă eforturilor şi grijii permanente pe care Preasfinţia Sa o acordă formării educaţionale a tinerei generaţii din Eparhia Oradiei, prin instituţiile de învăţământ aflate sub patronajul Biserici Ortodoxe din Bihor, dar şi prin toate programele dezvoltate dedicate copiilor şi tinerilor:

„Prin Bursele oferite de Asociaţia „Filantropia” Oradea am încercat să îi ajutăm pe cei patruzeci de copii şi tineri selecţionaţi, atât din punct de vedere material, financiar, cât şi spiritual, prin echipa noastră de preoţi şi asistenţi sociali care, în permanenţă, i-a vizitat și asistat în activitatea lor şcolară, pedagogică şi socială. Prin toate acestea am încercat să asigurăm acestor copii, pe perioada unui an, un climat de familie, un climat comunitar, în care să aibă posibilitatea unei dezvoltări personale temeinice şi sănătoase pentru viaţa lor.”

Resursele pentru acordarea burselor provin de la credincioși și oameni inimoşi din cadrul parohiilor bihorene, care activează în cadrul sucursalelor din eparhia Oradiei a Asociației „Filantropia” Oradea, precum și a unor sponsori și societăți comerciale din Oradea, cum este cazul societății comerciale Benvenuti cu un fond de 20.000 lei și care, alături de ceilalți sponsori și donatori, s-au alăturat inițiativei filantropice, adunând un total de 40.000 lei, bani ce au fost oferiți pe parcursul anului școlar 2014-2015 în burse cu valoarea de 1.000 lei pentru fiecare.