Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Cântați Domnului cântare nouă – festival de pricesne la Roşia

Cântați Domnului cântare nouă – festival de pricesne la Roşia

Sub patronajul  Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, cu binecuvântarea  Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Școala Gimnazială Nr. 1 Roșia, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Protopopiatul Ortodox Român Beiuş, Parohia Ortodoxă Roșia și Primăria Comunei Roșia, a organizat, duminică, 17 martie 2016, ediția a VIII-a a Festivalul de pricesne „CÂNTAŢI DOMNULUI CÂNTARE NOUĂ”, activitate din cadrul proiectului educativ „Păstrătorii tradiţiei”.

Proiectul are ca obiectiv consolidarea legăturilor dintre generaţiile tinere şi înaintaşi prin aducerea în prezent a frumoaselor tradiţii româneşti, adevărate comori prin care se păstrează specificul poporului român.

Prin diversele activităţi din cadrul proiectului se creează oportunităţi de cunoaștere, atât a obiceiurilor şi tradiţiilor locale, cât şi a celor din împrejurimi, contribuind astfel la lărgirea orizontului spiritual şi stabilirea unor punţi de legătură între diverse comunități școlare și parohiale.

În urma invitațiilor adresate de organizatori au răspuns 28 de grupuri vocale din județul Bihor, constituite din elevi de la toate ciclurile de învățământ.

 Au interpretat pricesne grupurile de la următoarele şcoli: Şcoala Gimnazială Nr. 1  Roşia, Liceul Teoretic Nicolae Jinga Tinca, Liceul Teoretic Onisifor Ghibu Oradea, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Bulz, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Răbăgani, Şcoala Generală Miron Pompiliu Ştei, Şcoala Generală Nicolae Popoviciu Beiuş, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Sâmbăta, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Uileac de Beiuş, Școala Gimnazială Nr. 1 Buntești,  Şcoala Gimnazială Nr. 1 Finiş, Clubul Copiilor Beiuş, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Tărcaia,  Şcoala Gimnazială Nr. 1 Budureasa, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Remetea, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Căbeşti, Palatul Copiilor Oradea, Liceul Pedagogic Nicolae Bolcaş Beiuş, Ansamblul Codrenii Bihorului Roşia, Grupul Permanenţe Lira, Grupul Glasul Credinței al bisericii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” Aleșd, Școala Gimnazială Nr. 1 Buntești, Școala Gimnazială Nr. 1 Rieni, Grupul Poienari Popești, Grupul Vocal de la Parohia Ortodoxă Pietrani, Casa de Cultură Beiuș, Școala Gimnazială Nr. 1 Remetea, Școala Gimnazială Nr. 1 Lazuri de Beiuș, Școala Gimnazială Nr. 1 Nucet, Școala Gimnazială Nr. 1 Georgiu Popa Câmpani, G.P.P. Beiuș, Scoala  Gimnazială Viorel Horj Dragăneşti.

Interpretările corale au alternat cu cele ale soliștilor: Andreea Zăvoian, Emilia Pupea, Denisa Ușvat, Aurel Turcas Vlaicu, Paul David, Elena Mihuţa,  Andreea Isaiu, Romina Nemeş Silaghi, Casandra Dima, Vlad David,  Ștefania Ștefănică, Denisa Berinde, Paula Lezeu, Daniela Rada, Mariana şi Simona Tomele, Carina Ioana Tărcăieț, Paula Bar, Florina Hahău, Andreea Oros, Gabriela Sabău şi Roxana Buzle.

Desfășurat în biserica ortodoxă din Roșia, festivalul a adus împreună elevi, cadre didactice, directori ai unităților de învățământ reprezentate în festival, reprezentanți ai Consiliului Local al Comunei  Roșia și credincioșii ortodocși care, după participarea la Sfânta Liturghie, au trăit un  moment de bucurie duhovnicească oferit de participanți.

Din partea Inspectoratului Școlar Județean Bihor a fost prezentă Doamna Inspector Şcolar General Adjunct Prof. Codruța Bogdan şi Doamna Inspector Şcolar Prof. Daniela Sopota. Primăria Comunei Roșia a fost reprezentată de către Domnul primar, Ec. Florin Bonca, instituție care a susținut financiar organizarea  festivalului, încă de la debutul acestuia fiind alături de coordonatori: Prof. Valentina Silaghi, Prof. Maria Ujoc, Prof. Irina Uşvat, Inst. David Gheorghe, Prof. Florentin Ciuhandu.

În cuvântul de deschidere directorul festivalului, Prof. Valentina Silghi, directorul Școlii Gimnaziale Nr. 1 Roșia, a mulțumit participanților pentru disponibilitatea de a participa la această activitate, remarcând de asemenea că interesul față de acest festival a crescut anual, fapt dovedit prin numărul de participanți, dar și prin diversitatea partenerilor.

  Părintele Paroh din Roșia, Dorel Haiduc, și-a exprimat bucuria de a găzdui pentru al optulea  an consecutiv festivalul de pricesne, apreciind colaborarea cu unitatea de învățământ și Primăria Roșia.

  Preacucernicul Părinte Marian Popa, Protopopul Beiuşului a transmis cuvântul de binecuvântare şi  apreciere  din partea Preasfinţitului Părinte Sofronie către organizatori şi participanţi, evidenţiind importanţa unei astfel de manifestări în ţinutul Bihorului, în Ţara Beiuşului, în această perioadă binecuvântată a Postului Mare.  

  Pe lîngă numărul mare de participanți veniți din diferite părți ale județului, festivalul a prilejuit nu doar prezentarea unui repertoriu variat, ci și o adevărată paradă de costume populare reprezentând zonele din care au provenit grupurile vocale.

            Activitatea de la Roșia a reușit să creeze o stare de emoție și de intensitate duhovnicească într-un moment în care creștinii ortodocși se pregătesc pentru marea taină a Învierii Domnului. Cântecul copiilor încărcat de trăire spirituală a fost un prinos, o ofrandă, un dar oferit din suflet celor care i-au ascultat. Astfel de momente sunt prilejuri de adâncă meditație, dovedindu-se determinante pentru valoarea lor nu doar religioasă, cât și culturală și educațională. Aducerea în actualitate a patrimoniului spiritual al poporului român ortodox reprezintă un act de creație și un gest de responsabilitate, iar promovarea lui o datorie.