Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Casă nouă pentru o familie cu 9 copii din Parhida

Casă nouă pentru o familie cu 9 copii din Parhida

Duminica Ortodoxiei, prima duminică din Postul Mare, ne învață ce înseamnă Ortodoxia ca trăire, pentru că această măturisire a noastră nu este o ideologie, nu este o rânduială anacronică, ci are un conținut care merită și trebuie trăit azi, în „duminica duminicii”, cum mai este numită ziua cinsitirii icoanei, a biruinței împotriva iconoclasmului și aceasta pentru că, ele, sfintele icoanele, aduc bucuria vederii lui Dumnezeu.

Ce poate, însă, arăta mai bine această bucurie a Duminicii Ortodoxiei decât ochii unor copii până nu demult triști, în care se oglindesc culorile pastelate ale camerei lor celei noi, din casa lor cea nouă, primită în dar de la credincioșii din două parohii bihorene, care se încăpățânează să simtă vibrația credinței pe care o mărturisesc, afară, pe stradă, aproape de semeni, acolo unde se plinește liturghia de după liturghie.

   Tabloul complet al acestei duminici a biruinței dreptei credințe îi prezintă pe soții Adrian și Andreea Tomoș, cu cei nouă copii născuți ai lor, șase băieți și trei fete, cu vârste cuprinse între trei și paisprezece ani, și cel de-al zecelea copil care este pe drum, care până de curând trăiau într-o locuiță comunitară foarte mică, neîncăpătoare și insalubră dintr-o colonie socială, și care, începând din Duminica Ortodoxiei Anului Domnului 2018, locuiesc într-o casă a lor, în localitatea Parhida din județul Bihor, primită în dar prin bunăvoința unor credincioși din Parohiile Paleu și Oșorhei, ambele din Protopopiatul Oradea, din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei.

Duminică, 25 februarie 2018, după Sfânta Liturghie, preoții parohi din Paleu și Oșorhei, respectiv Cosmin Popa și Nicolae Robotin, au adus în dar acestei familii, pe lângă cele obișnuite, alimente, bunuri de folosință casnică, așa cum fac săptămânal de aproape doi ani de zile, ceva mult mai de preț: o icoană a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu cu Pruncul Iisus. Au așezat-o în camera principală a noii locuințe, după ce au săvârșit slujba Sfeștaniei, sfințind casa, gospodăria și începutul bun al vieții de familie în casa ce va construi de acum multe amintiri frumoase din copilărie.

Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, dimpreună cu binecuvântările arhierești aduse atât familiei sprijinite, cât și comunităților parohiale binevoitoare, a dăruit pentru acest nou început al familiei cu cei zece copii, prin Asociația Filantropia a Episcopiei Oradiei, rechizite școlare și bunuri casnice de trebuință, astfel încât copiii să poată urma cursurile școlii din localitate, în condiții normale, pentru că Ortodoxia este o progresie, nu aritmetică, ci o progresie umană, un mod de a fi în Hristos, care se dobândește pas cu pas și dar cu dar.

 Părintele Cosmin Popa de la Parohia Paleu ne-a mărturisit că a aflat despre această familie numeroasă și încercările cu care se confruntă în anul 2016, prin intermediul Părintelui paroh Ioan Hercuț de la Parhida, care păstorește o foarte mică comunitate dreptmăritoare, și care a vorbit cu admirație despre cei doi părinți și nouă copii, despre cumințenia lor sufletească și dragostea cu care își înconjurau copiii, chiar dacă erau în lipsuri, deoarece se descurcă doar din caștigul tatălui care lucrează în construcții, mama fiind casnică.

„În Postul Crăciunului din anul 2016, împreună cu Părintele Nicolae Robotin de la Parohia Oșorhei, am adus la cunoștința credincioșilor noștri despre această familie nevoiașă cu mulți copii, iar credincioșii au fost foarte deschiși și au ajutat fiecare cu ce a putut: alimente, îmbracaminte și produse de uz casnic.

În Ajunul Craciunului din acel an, cand i-am vizitat și le-am dus bunurile adunate, am rămas impresionați până la lacrimi deoarece, fiind seară, la ora 20, am găsit copilașii dormind pe saltele subțiri, jos pe podea, iar în adăpostul în care își duceau zilele era rece, mama afirmând că soba este defectă și că îi este frică să lase focul aprins peste noapte. Împărtășind acest neajuns credincioșilor noștri, am convenit să cumpărăm o sobă de teracotă pe banii adunați în urma colindatului cu copii din parohie. Cand am dus soba după sărbători, eu cu Păintele Nicolae din nou am rămas impresionați, deoarece, fiind ziua la amiază, copilașii mai mici dormeau într-un singur  pat, înghesuiți, iar unul dintre ei am crezut că se roagă, fiind ghemuit în genunchi cu capul în jos pe un pat improvizat, apoi am realizat că bietul de el dormea în aceasta poziție fiindcă doar așa avea loc, iar o fetiță mai mare își făcea temele pe jos. Masa o luau tot pe rând, deoarece nu aveau nici loc la masă și nici tacâmuri suficiente, a mărturisit mama. În prima fază am cumpărat și le-am oferit o vacă, pentru a avea lapte la copii, apoi am achiziționat un porc pentru carne și lemne pentru foc.

Spunând cele văzute credincioșilor noștri din Paleu și Oșorhei, mai mulți dintre ei au adunat bani și, în cursul anului 2017, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, am reușit să cumpărăm o locuință decentă acestei familii în Parhida, ce a fost renovată și dotată cu cele necesare traiului, astfel că în ziua de 22 februarie 2018 familia Tomoș s-a mutat într-o casă nouă, cu două camere, bucătărie, un hol mare, baie, camară, toate aranjate, cu o livada și gradină de 1.300 mp în total.”