Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Chiriarhul Oradiei a binecuvântat credincioșii din parohia Băile Felix

Chiriarhul Oradiei a binecuvântat credincioșii din parohia Băile Felix

În Duminica a douăzeci și opta după Rusalii, 15 decembrie 2019, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, s-a aflat în vizită pastorală în parohia bihoreană Băile Felix, săvârșind Sfânta Liturghie arhierească în biserica cu hramurile Schimbarea la Față a Domnului și Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina, în prezența a numeroși credincioși din localitate, precum și a oficialităților locale.

În frumoasa predică rostită după citirea pericopei evanghelice de la Sfântul Evanghelist Luca, Chiriarhul Oradiei a rostit un bogat cuvânt de învățătură în care a reliefat semnificaţiile Pildei celor poftiți la cină, subliniind importanța pregătirii duhovnicești pentru apropierea de Dumnezeu, prin spovedanie, prin participarea la Sfânta Liturghie și cuminecarea cu Preacuratele lui Hristos Taine, ca o pregustare a Cinei veșnice din Împărăția cerurilor.

Parohul de la Băile Felix, Părintele Vasile Marius Bara, a rostit cuvântul de bun venit adresat Ierarhului și a mulțumit Preasfințitului Părinte Sofronie al Oradiei pentru aleasa slujire și purtare de grijă pe care o arată enoriei Băile Felix.

În cuvântul de la finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Sofronie a felicitat pe preotul paroh şi pe credincioşii enoriei pentru dărnicia şi jertfelnicia de care dau dovadă, chemând binecuvântarea Mântuitorului Iisus Hristos și a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu peste întreaga comunitate.