Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Chiriarhul Oradiei a sfințit locul unde se va ridica o casă pentru copii abandonați

Chiriarhul Oradiei a sfințit locul unde se va ridica o casă pentru copii abandonați

 

Pr. Cristian Rus

 

Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a sfințit și a binecuvântat, vineri, 14 iunie 2019, în ziua Odovaniei praznicului Înălțării Domnului, în parohia Oradea-Zorilor, locul unde se va înălța o casă de tip familial pentru 12 copii abandonați.

La eveniment au luat parte reprezentanți și voluntari ai Asociației Filantropia a Episcopiei Oradiei, ai Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Bihor (DGASPC), reprezentanți de la instituții publice și oficialități locale, preoții implicați în proiecte social-filantropice și credincioși, dar și elevi și cadre didactice de la cinci școli și licee din Oradea, constituiți în cluburi Impact, implicați în proiectul filantropic Aripi de înger, prin intermediul căruia se vor construi, în cinci parohii din Oradea, cinci case de tip familial pentru 60 de copii orfani sau abandonați, internați în prezent în Centrul de Plasament nr.2 din Oradea, cu scopul de a preveni marginalizarea socială (abandon școlar, cerșetorie, vagabondaj, dependență de sprijinul comunitar, delicvență juvenilă, prostituție, etc.) și de a-i sprijini în dezvoltarea lor socio-psiho-emoțională.

În timpul slujbei de sfințire, copii de la cluburile Impact din cadrul Liceul Teoretic Onisifor Ghibu, Liceului Teoretic Aurel Lazăr, Colegiului Național Iosif Vulcan, Colegiului Economic Partenie Cosma și Școlii Gimnaziale Nicolae Bălcescu, toate din Oradea, şi-au dat mâinie, conturând în mod simbolic noua casă pentru copii, exprimându-și dorința ca, și după finalizarea acesteia, să fie în continuare un sprijin prin activităţile comune pe care le vor realiza cu copiii de aici, sub coordonarea Asociaţiei eparhiale Filantropia.

Preasfințitul Părinte Sofronie al Oradiei a felicitat, la final, pe toți cei implicați în construirea casei din Oradea-Zorilor, dar și a celorlalte patru case de tip familial ce urmează a se construi, pentru cei 60 de copii abandonați:

„Cu ajutorul Preasfintei Treimi am săvârșit slujba de sfințire a locului pe care se va ridica o casă pentru orfani în municipiul Oradea, la parohia Zorilor, o parohie de frunte a Eparhiei noastre, care împodobește orașul Oradea, unde, pe lângă centrul de zi pentru vârstnici așezat sub ocrotirea Preasfintei Treimi al parohiei, acum urmează să se ridice o casă pentru orfani, prima din cele cinci proiectate a se construi, prin proiectul demarat de Asociația Filantropia Oradea, membră a Federației Filantropia a Patriarhiei Române.”

„În casa ce se va ridica în acest loc vor locui și vor fi îngrijiți doisprezece orfani, arătându-se prin aceasta prețuirea pe care Biserica o arată pentru pentru cei mai mici frați ai Domnului nostru Iisus Hristos, orfani care nu mai au pe nimeni, adăugându-se grijii pentru cei în vârstă, care au nevoie de ocrotire și îngrijire permanentă.”

„Adresăm mulțumiri și felicitări autorităților de stat care au sprijinit acest demers binecuvântat, părintelui paroh Miron Erdei pentru deschiderea și aplecarea spre lucrarea filantropică, dar și pentru jertfelnicia pe care, împreună cu credincioșii acestei parohii, o arată. Mulțumim și dascălilor de la școli și licee, profesorilor de religie și copiilor pentru implicarea în acest proiect social dedicat tot copiilor, dar și tuturor celor care sprijină acest proiect, rugând pe Bunul Dumnezeu să le dăruiască sănătate și ajutor în săvârșirea lucrului celui bun, binecuvântare și mântuire.”

Părintele Laurențiu Lazăr, consilier social-filantropic și președinte al Asociației Filantropia a Episcopiei Oradiei a adus mulțumire Chiriarhului Oradiei pentru binecuvântarea pe care a oferit-o acestui proiect important inițiat de asociația eparhială, dar și pentru momentul sfințitor prin care s-a început, practic, lucrarea de zidire a casei pentru copiii abandonați.

De asemenea, Părintele Conf. Univ. Dr. Miron Erdei și-a exprimat bucuria de a pune la dispoziție terenul din vecinătatea bisericii parohiale și a centrului de zi adresat vârstnicilor pentru zidirea unei case unde vor fi îngrijiți și ocrotiți copii defavorizați, singuri și abandonați, împlinindu-se, în același timp, un vis al său, de a ctitori și un centru de ocrotire pentru copii în parohia Oradea-Zorilor.

Casa pentru copii abandonați, de peste 300 mp, se va zidi pe un teren al parohiei Oradea-Zorilor, în suprafață de 1.000 mp, cu sprijinul financiar integral al Fundației Sera România, care va și dota casa cu cele necesare bunei funcționări. Asociația Filantropia a Episcopiei Oradiei acoperă costurile de autorizare a construcției și va oferi un microbus pentru deplasarea copiilor. Imobilul va fi dat în folosință în cursul anului 2020.

Acest demers comunitar este pus în operă ca urmare a unui protocol de colaborare iniţiat de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Bihor, instituţie subordonată Consiliului Judeţean Bihor, semnat împreună cu Fundaţia Sera România, Parohia Ortodoxă Română Zorilor din Oradea şi Asociaţia Filantropia a Episcopiei Oradiei, prin care se doreşte reorganizarea unor instituţii vechi de protecţie a copilului, în vederea creşterii calităţii vieţii copiilor abandonaţi, aducându-i mai aproape de comunitate şi implicând comunitatea mai mult în viaţa acestora.

Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Bihor este iniţiatorul unei acţiuni de amploare în privinţa reorganizării sistemului de protecţie a copilului, urmând a se construi în total 5 case de tip familial în 5 parohii ortodoxe din Oradea şi împrejurimi, dintre care una cu sprijinul Fundației Sera România, trei vor fi ridicate prin contribuţia financiară a Fundației Hope and Homes for Children, iar a cincea prin contribuţia financiară a Asociaţiei Filantropia Oradea, toate pe suprafeţe de teren puse la dispoziţie de comunităţile parohiale în care vor fi edificate aceste case, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei.

După darea în folosinţă a celor cinci case de tip familial, Asociația Filantropia Oradea împreună cu toate comunitățile parohiale implicate vor sprijini Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Bihor în activitatea de ingrijire și integrare comunitară a copiilor din noile cămine familiale, prin intermediul proiectului „Aripi de înger”, inițiat de comunitatea cluburilor de copii și tineret pentru educație-nonformală IMPACT, proiect care are ca obiect atât colectarea de fonduri pentru realizarea celei de a cincea case de tip familail, cât și pentru realizarea de activități de susținere a îngrijirii și educației în cele cinci case ridicate în comunitățile parohiale din Oradea.