Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Chiriarhul Oradiei a târnosit noua biserică din Poieni de Sus

Chiriarhul Oradiei a târnosit noua biserică din Poieni de Sus

În Duminica a paisprezecea după Rusalii, 2 septembrie 2018, dreptmăritorii creştini din parohia Poieni de Sus, Protopopiatul Beiuș, au avut bucuria de a primi arhiereasca binecuvântare a Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, care a târnosit noua biserică parohială ce are ca ocrotitori pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, sfânt lăcaș ce s-a zidit și s-a înfrumusețat între anii 1997-2018, prin grija Părintelui paroh Teodor Bercea, care păstorește această comunitate din anul 1978.

Sfânta Liturghie a fost săvârșită de ierarh pe altarul proaspăt sfințit, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Evenimentul a adunat credincioşi din Poieni de Sus și din localităţile învecinate, fiind prezenți și reprezentanţi ai autorităţilor centrale, județene și locale.

După citirea pericopei evanghelice de la Sfântul Evanghelist Matei, capitolul 22, versetele de la 2 la 14, Ierarhul a rostit un bogat cuvânt de învățătură în care a tâlcuit înțelesurile duhovnicești ale Pildei nunții fiului de împărat, spusă de Mântuitorul Iisus Hristos:

„Dumnezeu cheamă pe om, cheamă pe oameni și cheamă popoarele la praznicul cel mare din Împărăția cerurilor, la care, însă, nu se poate intra oricum, ci este nevoie de haină de nuntă. Iar haina aceasta de nuntă, pentru Noul Israel, pentru Biserica lui Dumnezeu, pentru creștini, este veșmântul cel nou duhovnicesc, țesut prin harul Duhului Sfânt, prin lucrarea Duhului Sfânt asupra inimii omului, pentru a-l preface din om vechi, neascultător, în om nou, ascultător, parte a poporului lui Dumnezeu, parte a Bisericii, a Miresei lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu privește Biserica Sa ca pe o mireasă pe care o dăruiește Fiului Său, Mirele Bisericii, Domnul nostru Iisus Hristos.”

„Dincolo de conotațiile biblice și de explicațiile teologice profunde ale pericopei evanghelice pe care am ascultat-o, trebuie să ne întrebăm, oare nouă, creștinilor ortodocși trăitori astăzi, în această parte a lumii, ce vrea să ne spună Mântuitorul Iisus Hristos prin această pildă? Anume că Dumnezeu oferă tuturor Împărăția cerurilor, care este cea mai frumoasă poveste de dragoste pregătită de Dumnezeu pentru oameni, ce este înfățișată de Fiul lui Dumnezeu întrupat ca o nuntă la care suntem poftiți cu toții, o invitație gratuită adresată tuturor oamenilor.”

„Într-o lume tot mai desfigurată de păcat, în care ura și răutatea sunt proliferate pe toate căile și prin toate mijloacele, într-o lume desacralizată și secularizată, în care mulți oameni se comportă ca și cum Dumnezeu nu ar exista și încearcă să Îl exileze pe Dumnezeu la marginea istoriei și a existenței de zi cu zi, singura noastră armă în fața răutății din lume este rugăciunea. Rugăciunea care aduce putere, rugăciunea care aduce înfrânare, rugăciunea care naște răbdare, rugăciunea care cultivă în noi bunătatea, iertarea și dorința de împăcare. Și, prin rugăciune în răbdare, Dumnezeu în mod pedagogic ne pregătește ca să avem haină de nuntă, pentru ca atunci când vom fi poftiți să intrăm deplin la nunta fiului de împărat să-I spunem lui Dumnezeu: «Doamne, primește-mă și mă iartă, așa cum și eu am primit și am iertat pe cei care mi-au greșit!» Astfel ne pregătește Dumnezeu pentru frumusețea viețuirii împreună, iar nu unii împotriva celorlalți, nu ridicând bariere și obstacole de netrecut, ci construind punți, zidind poduri, dărâmând zidurile ce ne separă și privindu-ne cu drag unii pe alții.”

„Pentru noi ca popor creștin și ca români este foarte important, mai ales în acest an, când aniversăm o sută de ani de la Marea Unire, să strângem rândurile între noi, la fel ca înaintașii noștri, care doar astfel, în unitate, au clădit ceea ce au clădit, să ne iubim, să ne prețuim, să ne iertăm, pentru ca toți împreună să intrăm la nunta fiului de împărat cu haine de nuntă, bucuroși și în veselie, cântând imne de preamărire Dumnezeului Celui Viu și Adevărat.”

Părintele Marian Vasile Popa, Protopopul Beiușului, Seghiștei și Șteiului, a rostit un cuvânt de bun venit Ierarhului, iar parohul Teodor Bercea, în cuvântul său, a mulţumit Bunului Dumnezeu pentru tot ajutorul oferit în cei 40 de ani de când păstorește această comunitate, dar şi Preasfinţitului Părinte Sofronie pentru aleasa purtare de grijă și pentru prezenţa în mijlocul bunilor credincioși din Poieni de Sus. Cuvinte de mulțumire au fost adresate tuturor celor care au contribuit la înălţarea și înfrumusețarea sfintei biserici. 

În cuvântul rostit la final, Chiriarhul Oradiei a felicitat pe preotul paroh și pe bunii credincioși pentru dragostea, jertfelnicia și dărnicia prin care au reușit să zidească noua biserică. Cu acest prilej, Ierarhul a oferit diplome de apreciere membrilor Consiliului și Comitetului Parohial și celor care au contribuit la construirea sfântului lăcaș.

După săvârşirea sfintelor slujbe, pe parcursul întregii zile, toţi credincioşii ortodocşi prezenţi, bărbaţi şi femei, copii, tineri şi vârstnici, au avut posibilitatea să intre în Sfântul Altar, să se închine şi să sărute Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce şi Sfânta Masă.