Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Chiriarhul Oradiei a târnosit noua biserică din Tileagd la început de an bisericesc

Chiriarhul Oradiei a târnosit noua biserică din Tileagd la început de an bisericesc

În cea dintâi zi din noul an bisericesc, Duminică, 1 septembrie 2019, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a oficiat slujba de târnosire a noii biserici ce are ca hramuri Nașterea Maicii Domnului și Acoperământul Maicii Domnului din parohia Tileagd, Protopopiatul Oradea, sfânt lăcaș ce s-a ridicat și s-a înfrumusețat între anii 2006-2019. Slujba a fost urmată de săvârşirea Sfintei Liturghii arhierești pe altarul proaspăt sfințit, în sobor de preoţi şi diaconi. La momentele sfințitoare au luat parte numeroși credincioşi din comuna Tileagd, dar şi reprezentanţi ai autorităţilor locale și centrale.

În cadrul Dumnezeieștii Liturghii, după citirea pericopei evanghelice rânduită a se citi în Duminica a unsprezecea după Rusalii, Ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre semnificațiile pildei datornicului nemilostiv:

„Pilda datornicului nemilostiv, ce s-a citit în duminica de astăzi la Sfânta Liturghie, ne privește pe noi toți, căci cu toții ne asemănăm cu datornicul nemilostiv, care, atunci când s-a prezentat înaintea stăpânului, iar stăpânul este Dumnezeu, a fost iertat de datoria sa cea mare, adică de păcatele sale, însă el nu l-a iertat pe semenul său de mica sumă de bani ce i-o datora, adică nu a iertat greșelile aproapelui său din toată inima. Datornicul nemilostiv este cel care nu împlinește rugăciunea Mântuitorului Iisus Hristos, a Fiului către Tatăl, Care ne învață și pe noi cum să ne rugăm: «Și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri».”

„Din nefericire, în special în lumea în care trăim, generația noastră de astăzi se comportă precum datornicul nemilostiv. Vrem ca Dumnezeu să ne ierte toate greșelile, toate păcatele noastre, însă noi nu iertăm semenilor noștri care greșesc. În astfel de condiții, intrarea în Împărăția cerurilor este problematică, pentru că nu poate fi cineva aproape de Dumnezeu în Împărăția Sa dacă nu îl iartă pe semenul său.”

„Ar fi bine să medităm la toate aceste lucruri, cu atât mai mult cu cât astăzi ne aflăm în cea dintâi zi a lunii septembrie, la începutul noului an bisericesc, și să ne gândim cât de mult avem de iertat aproapelui, adică să ne împăcăm cu aproapele nostru, cu cel pe care Dumnezeu l-a rânduit să viețuiască alături de noi. Intrând în noul an bisericesc se cuvine să fim cu luare aminte la ce așteaptă Dumnezeu de la noi, și, la rândul nostru, să ne hotărâm ce dorim: vrem să fim împreună cu Hristos Domnul și să ne asemănăm Lui în bunătate și în milostenie sau vrem să moștenim lumea aceasta trecătoare, care oricum se va stinge?”

„Așadar, începând noul an bisericesc, să facem o retrospectivă a vieții fiecăruia dintre noi, să ne uităm în oglinda sufletului nostru, să ținem trează conștiința în mijlocul răutăților din jur și, astfel, să vedem ce avem de făcut pentru a pune început bun întoarcerii către Dumnezeu. Iar în această întoarcere către Dumnezeu, în călătoria spre Dumnezeu și împreună-viețuirea cu Dumnezeu în Împărăția cerurilor avem modele pe Preasfânta Născătoare de Dumnezeu, ocrotitoarea acestui sfânt lăcaș, și pe Toți Sfinții.”

Ierarhul Oradiei a vorbit în cadrul cuvântului de învățătură și despre importanța momentului târnosirii noii biserici din Tileagd:

„Pentru enoria din Tileagd, începutul anului bisericesc, 1 septembrie 2019, va rămâne pentru totdeauna ca o zi însemnată, un moment istoric, ziua sfințirii bisericii, când am săvârșit rânduiala foarte complexă și foarte frumoasă, plină de simbolism liturgic, dogmatic și canonic, a sfințirii bisericii, urmată de cea dintâi Sfântă Liturghie pe Altarul sfințit, iar la finalul acesteia cu toții veți avea posibilitatea să intrați în Sfântul Altar și să sărutați Sfânta Masă, Sfânta Evanghelie și Sfânta Cruce, ceea ce este o mare binecuvântare oferită tuturor credincioșilor o singură dată în istoria unei biserici, atunci când se târnosește Sfânta Masă din Sfântul Altar.”

Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Sofronie a hirotesit pe părintele paroh Marin Pușcaș întru iconom-stavrofor, pentru osteneala și jertfa depusă la ridicarea noii biserici, dar și pentru bogata activitate pastoral-misionară pe care o desfășoară la Tileagd începând din anul 2002.

Părintele Aurel-Simion Goga, Protopopul Oradiei, Peștișului și Aleșdului, a rostit un cuvânt de bun venit Ierarhului, evidențiind jertfa comunității dreptmăritoare din Tileagd, păstorită de Părintele Marin Pușcaș, în construirea noii biserici, iar parohul locului a mulţumit tuturor celor care au contribuit la înălţarea și înfrumusețarea sfintei biserici. 

La final, Chiriarhul Oradiei a felicitat pe preotul paroh și pe bunii credincioși din Tileagd pentru jertfelnicia și dărnicia prin care au reușit să zidească și să împodobească noua biserică, oferind mai multe diplome de vrednicie.

După săvârşirea sfintelor slujbe, pe parcursul întregii zile, toţi credincioşii ortodocşi prezenţi, bărbaţi şi femei, copii, tineri şi vârstnici, au avut posibilitatea să intre în Sfântul Altar, să se închine şi să sărute Sfânta Masă, Sfânta Evanghelie și Sfânta Cruce.