Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Chiriarhul Oradiei a vizitat parohia Beiuş IV în Duminica Întoarcerii Fiului risipitor

Chiriarhul Oradiei a vizitat parohia Beiuş IV în Duminica Întoarcerii Fiului risipitor

În Duminica a treizeci și patra după Rusalii, 12 februarie 2017, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, s-a aflat în vizită pastorală în cadrul comunităţii dreptmăritorilor creştini din parohia Beiuş IV, Protopopiatul Beiuş, săvârşind Sfânta Liturghie arhierească, în sobor de preoţi şi diaconi, în paraclisul provizoriu amenajat pentru slujire, situat în vecinătatea noii bisericii parohiale cu hramurile Înălţarea Domnului şi Acoperământul Maicii Domnului, aflată în construcţie.

În cadrul Sfintei Liturghii, după momentul citirii pericopei evanghelice de la Sfântul Evanghelist Luca, Întâistătătorul Eparhiei Oradiei a rostit un bogat cuvânt de învățătură în care a subliniat principalele învățături duhovnicești ce se desprind din Pilda Întoarcerii Fiului risipitor, spusă de Mântuitorul Iisus Hristos:

„Pilda Întoarcerii Fiului risipitor este una dintre cele mai frumoase pericope evanghelice ce se citesc în cursul anului bisericesc, foarte adevărată, foarte realistă, foarte simplă în cuvintele ei și ne privește pe toți, pe fiecare dintre noi, pentru că fiecare dintre noi este, mai mult sau mai puțin, un fiu risipitor, care are nevoie să se întoarcă la Tatăl ceresc, să își ceară iertare și să fie primit în brațe de Dumnezeu.”

„Această pildă este și o icoană, un chip al întoarcerii omului păcătos la Dumnezeu prin Taina Pocăinței, taină în care, în primul rând, omul trebuie să își vină în fire, în sine, adică să își dea seama că este păcătos, că și-a cheltuit darurile pe care Dumnezeu i le-a dat pe nimic, că a ajuns în suferință datorită păcatelor și răutății adunată în cursul trecerii prin viața pământească. Prin glasul conștiinței din sufletele noastre ne dăm seama de starea în care am ajuns, de genunea în care am căzut, păcătuind, aducându-ne aminte de bunătatea și dragostea lui Dumnezeu, de frumusețea viețuirii împreună cu Dumnezeu.”

După Sfânta Liturghie, Părintele Marian Vasile Popa, Protopopul Beiuşului, Seghiştei şi Şteiului, precum și Părintele paroh Dorel Gheorghe Varga au adresat alese mulţumiri Preasfinţitului Părinte Sofronie pentru dragostea şi grija pastorală neobosită arătată enoriei Beiuș IV.

La final, Chiriarhul Oradiei a rostit un cuvânt ocazional în care a adresat îndemn părintesc dreptmăritorilor creștini prezenți la înmulțirea rugăciunii, mai ales în perioada Sfântului și Marelui Post ce urmează, pentru pace și unitate în Biserică și în lume.