Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Chiriarhul Oradiei a vizitat parohia Cociuba Mare la praznicul Înălțării Sfintei Cruci

Chiriarhul Oradiei a vizitat parohia Cociuba Mare la praznicul Înălțării Sfintei Cruci

În ziua praznicului Înălțării Sfintei Cruci, luni, 14 septembrie 2020, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, s-a aflat în parohia Cociuba Mare, Protopopiatul Tinca, săvârşind Sfânta Liturghie arhierească, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, în biserica parohială cu hramul Adormirea Maicii Domnului, la sfintele slujbe participând numeroși credincioși și oficialități locale și județene.

După citirea pericopei evanghelice rânduită în această zi de praznic la Sfânta Liturghie, de la Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan, Chiriarhul Oradiei a rostit o predică deosebit de bogată în conținut, în care a subliniat importanţa şi semnificațiile praznicului Înălţării Sfintei Cruci:

„În această zi de 14 septembrie, în fiecare an, poporul lui Dumnezeu își aduce aminte și cinstește, așa cum se cuvine, printr-o zi de postire, biruința asupra morții a Domnului nostru Iisus Hristos prin răstignirea Sa pe Cruce și Învierea Sa cea de a treia zi. De asemenea, în sfânta zi a Înălțării Sfintei Cruci poporul binecredincios cinstește Sfânta Cruce și își aduce aminte cu evlavie multă de înălțarea biruitoare a Crucii, în văzul întregului popor, în vremea Sfinților Împărați Constantin și mama sa Elena, de către Sfânta Elena care a aflat Sfânta Cruce a Domnului Hristos la Ierusalim. Dar și mai apoi, după sfârșitul ocupației persane asupra Ierusalimului și reinstaurarea Imperiului roman creștin de răsărit, Sfânta Cruce, ce fusese răpită și dusă în pribegie la Ctesifon în timpul ocupației, a fost adusă cu multă cinste înapoi la Ierusalim și înălțată în văzul poporului.”

„Pe lângă lemnul cel binecuvântat al Sfintei Cruci pe care a fost răstignit Mântuitorul Iisus Hristos, ce a fost împărțit în părticele ce au ajuns în întreaga lume, toate crucile de pe pământ din acest lemn sunt inspirate și sunt la fel cinstite. De aceea, la sărbătoarea Înălțării Sfintei Cruci, ca și în Duminica Sfintei Cruci și în celelalte zile de pomenire, se scoate Sfânta Cruce pentru binecuvântare și închinare credincioșilor, pentru că în fiecare cruce se ascunde puterea și tăria, slava adevăratei Cruci pe care a fost răstignit Domnul nostru Hristos.”

„Crucea este armă împotriva diavolului, este semnul biruinței noastre creștine, este puterea care ne inspiră să călătorim prin lumea aceasta, navigând printre primejdii și obstacole, printre umilințe și prigoane, Crucea fiind catargul corabiei mântuitoare, catargul Bisericii, care ne conduce spre limanul Împărăției cerurilor, acolo unde Cel răstignit și înviat, Domnul nostru Iisus Hristos, împărățește.”

„Ziua de astăzi este o zi a biruinței, o zi a slavei, o zi a gloriei lui Dumnezeu, care este, în același timp, biruința, slava și gloria poporului lui Dumnezeu, poporului creștin, care, dincolo de umilințe, dincolo de prigoniri, dincolo de marginalizarea și ticăloșiile lumii acesteia, se va arăta în Ziua Domnului în slavă.”

După Sfânta Liturghie, Părintele Călin Ovidiu Popa, Protopopul Tincăi, și Părintele paroh Alin Iancu au adresat alese mulţumiri Preasfinţitului Părinte Sofronie pentru dragostea şi grija pastorală arătată enoriei Cociuba Mare.

Pr. Cristian Rus