Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Chiriarhul Oradiei la Catedrala Episcopală din Oradea în prima zi din Postul Mare

Chiriarhul Oradiei la Catedrala Episcopală din Oradea în prima zi din Postul Mare

În cea dintâi săptămână din Sfântul și Marele Post al Paștilor, credincioșii orădeni au posibilitatea să ia parte, atât la Catedrala Episcopală Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, dar și la bisericile mănăstirești și de enorie din municipiul Oradea, la un program liturgic și duhovnicesc intens. Astfel, prin Slujba Pavecerniței Mari și a Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul, prin Liturghia Darurilor mai Înainte Sfințite, și toate celelalte sfinte slujbe rânduite a fi săvârșite, dreptmăritorii creștini sunt chemați să intre în atmosfera de rugăciune și de pocăință specifică acestei perioade din cursul anului bisericesc.

În prima zi a Sfântului și Marelui Post al Paștilor, luni, 11 martie 2019, când se face pomenirea Sfântului Ierarh Sofronie, Patriarhul Ierusalimului, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a oficiat, în Catedrala Episcopală Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia a citit prima parte a Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul, în prezența a numeroși credincioși dreptmăritori din urbea de pe malurile Crișului Repede.

La încheierea slujbei, Ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre importanța pocăinței, a postirii, a rugăciunii și a milosteniei în urcușul duhovnicesc al Sfântului și Marelui Post, subliniind roadele duhovnicești binecuvântate ce izvorăsc din apropierea omului de Dumnezeu:

„Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru începutul bun al Sfântului și Marelui Post. Îi mulțumim că ne-a dăruit tuturor putere și sănătate ca să putem veni să ne rugăm împreună, să fim împreună la Canonul cel Mare de pocăință în care să ne rugăm pentru iertarea păcatelor noastre, să Îi cerem lui Dumnezeu ajutorul Său sfânt în toată vremea Sfântului și Marelui Post, pentru toate zilele ce urmează de astăzi înainte, așa încât, în liniște, cu pace și cu mult folos duhovnicesc să ne bucurăm de rodele Postului Mare.”

„Sfântul și Marele Post, deși este o perioadă de pocăință a întregii Biserici, este un post al bucuriei, al înălțării duhovnicești, al depărtării de relele din lume și al apropierii insistente de Dumnezeu, prin rugăciune, prin postire, prin săvârșirea de fapte bune. Să Îl rugăm pe Dumnezeu să inspire pe fiecare dintre noi la mai multă rugăciune, la pocăință după putere, la postire cu măsură, după puterile fiecăruia, împreună cu întreaga Biserică, și la facere de bine, la milostenie, pentru toți cei care, împrejurul nostru stând, au nevoie de dragostea și de ajutorul nostru.”

„Fie ca binecuvântarea lui Dumnezeu și ajutorul Său cel sfânt să nu lipsească de la nici unul dintre noi în marea călătorie duhovnicească a Sfântului Post, în luminatul nostru pelerinaj spre Înviere.”

Programul liturgic și duhovnicesc special din Sfântul și Marele Post de la Catedrala Episcopală Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea și de la bisericile din Eparhia Oradiei va continua pe parcursul întregii acestei perioade.