Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Chiriarhul Oradiei la hramul bisericii „Naşterea Maicii Domnului” din Oradea

Chiriarhul Oradiei la hramul bisericii „Naşterea Maicii Domnului” din Oradea

În ziua praznicului Naşterii Maicii Domnului, 8 septembrie 2020, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, s-a aflat în vizită pastorală în Parohia Oradea-Tei, cu prilejul sărbătoririi hramului sfântului lăcaş. Înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, Chiriarhul Oradiei a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în prezența a numeroși credincioși din enoria orădeană.

După citirea pericopei evanghelice a sărbătorii, în cuvântul de învăţătură rostit, Chiriarhul Oradiei a vorbit despre praznicul Naşterii Maicii Domnului, prima mare sărbătoare din anul bisericesc, subliniind importanţa prezenţei Preasfintei Fecioare Maria în viaţa credincioşilor, ea fiind acoperământ, ajutor și apărare, dar și pururea rugătoare Fiului ei pentru toți cei care o preacinstesc:

„O vedem pe Maica Domnului în chip de rugătoare, așa cum apare în icoana Deisis sau Rugăciune, căci ea pururea se roagă pentru noi, oferindu-ni-se ca model de rugăciune. În această icoană a Judecății de Apoi, o adevărată sinteză a învățăturii de credință a Bisericii noastre, se curpinde rugăciunea pentru noi toți. Această icoană a Rugăciunii, în care Maica Domnului și Sfântul Ioan Botezătorul se roagă la tronul Dreptului Judecător, este o icoană a rugăciunii pentru fiecare dintre noi, pentru fiecare dintre cei credincioși care calcă pragul bisericii, care vin să se închine și să se roage și, în rugăciunea lor, se întâlnesc cu rugăciunea pentru mântuirea sufletului lor pe care atât Maica Domnului, cât și Sfântul Ioan Botezătorul, o înalță pentru noi, cei care venim să ne rugăm, la tronul Domnului nostru Iisus Hristos Care vine să judece lumea.”

„În casa creștinului adevărat icoana Maicii Domnului nu lipsește, căci ea este Maica noastră duhovnicească, Maica ce ne poartă de grijă, care ne ajută, ne întărește și ne inspiră cum să rezistăm în lupta cu gândurile cele rele și cu vicleniile veacului acestuia înstrăinat.”

Preasfințitul Părinte Sofronie a chemat binecuvântarea Mântuitorului Iisus Hristos și a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu peste întreaga comunitate și a adresat alese urări credincioaselor și credincioșilor care poartă numele Maicii Domnului, cea care se roagă neîncetat la Tronul Fiului ei pentru iertarea și mântuirea noastră, a tuturor celor care o iubesc.

Părintele paroh Dragomir Balota, care împlinește și ascultarea de secretar la Protopopiatul Oradea, a adresat cuvinte de mulţumire Chiriarhului Oradiei pentru binecuvântarea oferită prin prezenţa și slujirea arhierească la hramul bisericii.

Pr. Cristian Rus