Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Colecte de legume şi fructe la Liceul Ortodox din Oradea

Colecte de legume şi fructe la Liceul Ortodox din Oradea

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în săptămâna 18 – 22 noiembrie 2013, la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea s-a desfăşurat campania „Săptămâna legumelor şi a fructelor donate”.

Acţiunile desfăşurate fac parte dintr-o campanie organizată la nivel naţional, în cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară (SNAC), subordonată Ministerului Educaţiei Naţionale. Elevii şi profesorii voluntari SNAC ai liceului, şi nu numai, au adunat o cantitate însemnată de legume şi fructe proaspete şi conservate, care au fost donate unor persoane cu situaţii deosebite, care aveau nevoie de ajutor acum, în prag de iarnă. Însufleţiţi de un real sentiment de milostenie, voluntarii au suplimentat pachetele pregătite şi cu alte produse alimentare, inclusiv dulciuri.

Este bine de ştiut că dincolo de activităţile şcolare şi extraşcolare există voinţă, loc, timp şi resurse de a demonstra că suntem chemaţi a fi adevăraţi oameni pentru oameni.