Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Colindatori la Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei

Colindatori la Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei

În ziua de marţi, 23 decembrie 2014, incinta Centrului Eparhial al Episcopiei Oradiei s-a umplut de cete de colindatori, veniţi să aducă vestea cea bună a Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos Întâistătătorului Eparhiei Oradiei, Preasfinţitul Părinte Sofronie.

În cuvântul rostit la întâmpinarea colindătorilor, Ierarhul le-a vorbit despre bucuria venită în lume prin Naşterea Pruncului Sfânt, exprimată atât de frumos şi de profund în poporul nostru prin colindele şi datinile străbune:

„Vă întâmpinăm cu multă bucurie şi cu multă dragoste, urându-vă, de pe acum, sărbători fericite şi binecuvântate. Chiar dacă anul acesta nu avem parte de neauă, nu avem zăpadă la Crăciun, ci mai degrabă sunt semne de primăvară, căci aici la noi în curte magnoliul deja are muguri ce stau să înflorească, iar liliacul aproape dă în floare, noi o privim aceasta ca o primăvară duhovnicească, o primăvară a frumuseţii credinţei noastre dreptmăritoare, împodobită cu alesele simboluri ale strămoşilor noştri, între care este şi colindul, colindul strămoşesc, colindul sfânt şi bun, pe care aţi venit să ni-l aduceţi acum, în prag de Crăciun.”

Chiriarhul Oradiei a primit cele douăsprezece cete de colindători într-o atmosferă de Crăciun, cu bradul împodobit şi cu icoana Naşterii Domnului, în curtea din incinta Reşedinţei Chiriarhale. Cei 250 de colindători, veniţi cu toţii în alai, copii, tineri şi adulţi, unii îmbrăcaţi în straie populare bihoreneşti, au adus colindul sfânt şi bun, plin de bucurie duhovnicească şi lumină sfântă.

Astfel, au colindat: un grup de tineri de la Centrul de ocrotire a copiilor din Oradea; corul „Îngeraşii” al copiilor de la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea; un grup de copii şi tineri din parohia Haieu, Protopopiatul Oradea; un grup de copii şi tineri din parohia Cuzap, Protopopiatul Marghita; corul „Sfintele Femei Mirofore” al doamnelor din „Asociaţia Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei” (A.F.O.R.E.O.); un grup de elevi din parohia Husasău de Criş, Protopopiatul Oradea; un grup de copii şi tineri din parohia Marghita I, Protopopiatul Marghita; obştea Sfintei Mănăstiri Izbuc; un grup de monahii de la Mănăstirile „Sfânta Cruce” şi „Buna Vestire” din Oradea; corul „Diacon Nicolae Firu” al Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea; soborul slujitorilor de la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea şi membrii Permanenţei Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei. De asemenea, s-a adăugat cetelor de colindători şi tânărul elev Andrei Florin Bărcăuan, însoţit de tatăl său, Părintele Vasile Bărcăuan de la parohia „Sfântul Vasile cel Mare” din Oradea-Grigorescu, Protopopiatul Oradea.

După ce a ascultat frumoasele colinde tradiţionale româneşti, dar şi cântecele de stea şi mici piese de teatru ce au prezentat Naşterea Domnului, Preasfinţitul Părinte Sofronie a adus mulţumiri cetelor de colindători care au venit şi în acest an să colinde la Centrul Eparhial, adresând alese urări tuturor celor prezenţi:

„Vă dorim să aveţi parte de sărbători fericite, împreună cu familiile voastre trupeşti şi cu familiile duhovniceşti, cu dar de sănătate, ani îndelungaţi, ca să vă puteţi bucura şi să ne putem bucura împreună de toate darurile pe care Dumnezeu cu îmbelşugare ni le dăruieşte.”

Toţi cei care au colindat au fost răsplătiţi de către Chiriarul Oradiei cu daruri, câte un exemplar din Scrisoarea Pastorală la Naşterea Domnului din acest an, precum şi pachete cu dulciuri şi alte bunătăţi.