Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Colindatori la Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei

Colindatori la Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei

În ziua de marţi, 15 decembrie 2015, Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei s-a umplut de cete de colindatori, veniţi să aducă vestea cea bună a Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos Întâistătătorului Eparhiei Oradiei, Preasfinţitul Părinte Sofronie.

Chiriarhul Oradiei a primit cele paisprezece cete de colindători în paraclisulSfinții Ierarhi Mărturisitori Ilie Iorest, Sava Brancovici și Simion Ștefan, Mitropoliții Transilvaniei din incinta Reşedinţei Chiriarhale. Cei 270 de colindători, veniţi pe rând, copii, tineri şi adulţi, unii îmbrăcaţi în straie populare bihoreneşti, au adus colindul sfânt şi bun, plin de bucurie duhovnicească şi lumină sfântă.

Astfel, au colindat: corul Diacon Nicolae Firu al Liceului Ortodox Episcop Roman Ciorogariu din Oradea; corul Sfintele Femei Mirofore al doamnelor din Asociaţia Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei (A.F.O.R.E.O.); un grup de elevi din parohia Husasău de Criş, Protopopiatul Oradea; un grup de copii şi tineri din parohia Cuzap, Protopopiatul Marghita; un grup de copii și tineri din parohia Brusturi, Protopopiatul Marghita; un grup de elevi din parohia Derna, Protopopiatul Marghita; un grup de tineri de la Centrul de ocrotire a copiilor din Oradea; corul Îngeraşii al copiilor de la Catedrala Episcopală Învierea Domnului şi Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea; un grup de copii și tineri din parohia Hidișelu de Sus, Protopopiatul Oradea; obştea Sfintei Mănăstiri Izbuc; soborul slujitorilor de la Catedrala Episcopală Învierea Domnului şi Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea; un grup de monahii de la Mănăstirile Sfânta Cruce şi Buna Vestire din Oradea; un grup de studenți teologi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca și un grup de copii din parohia Mihai Bravu, Protopopiatul Marghita.

După ce a ascultat frumoasele colinde tradiţionale româneşti, dar şi cântecele de stea şi mici piese de teatru ce au prezentat Naşterea Domnului, Preasfinţitul Părinte Sofronie a adus mulţumiri și felicitări fiecărui grup de colindători care au venit şi în acest an să colinde la Centrul Eparhial, adresând alese urări de sărbători fericite și binecuvântate tuturor.

Toţi cei care au colindat au fost răsplătiţi de către Chiriarhul Oradiei cu daruri, câte un exemplar din Scrisoarea Pastorală la Naşterea Domnului din acest an, precum şi pachete cu dulciuri şi alte bunătăţi.