Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Colindători la Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei

Colindători la Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei

În ziua de joi, 20 decembrie 2018, Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei s-a umplut de cete de colindatori, veniţi să aducă vestea cea bună a Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos Întâistătătorului Eparhiei Oradiei, Preasfinţitul Părinte Sofronie.

Chiriarhul Oradiei a primit cetele de colindători în paraclisul Sfinții Ierarhi Mărturisitori Ilie Iorest, Sava Brancovici și Simion Ștefan, Mitropoliții Transilvaniei de la Reședința Chiriarhală. Cei 260 de colindători, veniţi pe rând, copii, tineri şi adulţi, unii îmbrăcaţi în straie populare bihoreneşti, au adus colindul sfânt şi bun, plin de bucurie duhovnicească şi lumină sfântă.

Astfel, au colindat: copiii din grupa mare A de la Gradinița Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea; obştea Sfintei Mănăstiri Izbuc; un grup de monahii de la Mănăstirile „Sfânta Cruce” şi „Buna Vestire” din Oradea; soborul slujitorilor de la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea; un grup de copii de la Parohia Oradea-Velența I; un grup de copii din Parohia Şuştiu, Protopopiatul Beiuş; un grup de elevi din Parohia Husasău de Criş, Protopopiatul Oradea; un grup de copii de la Parohia Lazuri de Beiuș, Protopopiatul Beiuș; corul „Diacon Nicolae Firu” al Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea; un grup de copii din Parohia Peştiş, Protopopiatul Oradea; un grup de copii şi tineri din Parohia Mihai Bravu, Protopopiatul Marghita.

După ce a ascultat frumoasele colinde tradiţionale româneşti, dar şi cântecele de stea, Preasfinţitul Părinte Sofronie a adus mulţumiri și felicitări fiecărui grup de colindători care au venit şi în acest an să colinde la Centrul Eparhial, adresând alese urări de sărbători fericite și binecuvântate tuturor.

Toţi colindătorii au fost răsplătiţi cu daruri.