Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Concert coral de Păresimi

Concert coral de Păresimi

La iniţiativa şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, de prăznuirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă, 23 aprilie 2013, la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea a avut loc tradiţionalul „Concert de Păresimi”, la care au participat şapte coruri din Eparhie: Corul „Îngeraşii” al copiilor de la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei”din Oradea; Corul „Ariston” al Liceului de Arte din Oradea; Corul „Diacon Nicolae Firu” al Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea; Corul „Sfinţii Melozi” al tinerilor de la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei”din Oradea; Corul „Sfântul Maxim Mărturisitorul” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea; Corala „Pr. Prof. Cornel Givulescu” a preoţilor din Eparhia Oradiei; Corul „Sfântul Niceta de Remesiana” al Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea.

În deschiderea concertului, Preacucernicul Părinte Radu Rus, consilier pentru învăţământ şi activităţi cu tineretul al Episcopiei Oradiei, a transmis cuvântul de binecuvântare al Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei,  subliniind importanţa Sfântului şi Marelui Post, pe care cântările liturgice din această perioadă îl aseamănă cu un urcuş duhovnicesc spre Înviere.

Corul „Îngeraşii” al copiilor de la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea, dirijat de Preacucernicul Părinte Nicolae Pop, vicar eparhial, a încântat audienţa, ca de fiecare dată, prin puritatea sufletească şi prin gingăşia glasurilor, interpretând cântece legate de Sărbătoarea Floriilor şi de Pătimirile Mântuitorului Iisus Hristos.

Corul „Ariston” al Liceului de Arte din Oradea, Corul „Diacon Nicolae Firu” al Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, dirijat de Arhid. Prof. Ştefan Lakatos, şi Corul „Sfântul Maxim Mărturisitorul” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea, dirijat de Pr. Conf. Univ. Dr. Mihai Brie, se înscriu în linia corurilor profesioniste, consacrate, ale urbei de pe malul Crişului Repede, care au interpretat piese muzicale specifice perioadei Postului Mare, din repertoriul religios naţional şi internaţional.

Tinerii din Corul „Sfinţii Melozi” de la noua Catedrală Episcopală din Oradea, s-au făcut remarcaţi prin nobleţea muzicală de care au dat dovadă, alegând să-şi dedice o mare parte a timpului misiunii de a-i sluji lui Dumnezeu şi semenilor prin cântec şi alte activităţi.

Ultimele două formaţii corale, cea a preoţilor din Episcopia Oradiei, Corala „Pr. Prof. Cornel Givulescu”, şi Corul „Sfântul Niceta de Remesiana” al noii Catedrale Episcopale din Oradea, au arătat maturitate profesională, prezentând piese religioase consacrate din perioada Triodului, precum „Cămara Ta”, „Pe noi, Dumnezeule, miluieşte-ne”, „Şi era la ora a şasea”, ş.a.

La concert au participat Părinţi Consilieri din cadrul Permanenţei Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei, Părinţii slujitori de la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei”, Părinţi profesori din cadrul  Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea şi din cadrul Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, precum şi numeroşi preoţi, profesori, elevi şi credincioşi, care s-au bucurat şi s-au înălţat sufleteşte, ascultând aceste cântări specifice Postului Mare, întărindu-se mai departe în vederea parcurgerii Săptămânii Sfintelor Pătimiri ale Mântuitorului Iisus Hristos şi întrezărind zorile luminoase ale Învierii.