Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Concert coral prepascal în Eparhia Oradiei

Concert coral prepascal în Eparhia Oradiei

În așteptarea Învierii Domnului, an de an, Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei organizează, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, la Catedrala Episcopală Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, tradiționalul concert coral prepascal. În acest an, concertul a avut loc în după-amiaza zilei de marți, 11 aprilie 2017, și s-a bucurat de prezența Chiriarhului Oradiei. Cele trei formații corale s-au întrecut reciproc în armonia notelor muzicale.

În deschiderea concertului, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea a fost reprezentat de Corul „Diacon Nicolae Firu”, dirijat de Arhid. Prof. Ștefan Lakatos, cor ce a interpretat: Tropar de Florii (I. Popescu-Pasărea); Azi cu toți să prăznuim  (Gheorghe Cucu); Veniți norii de mulțime (Gheorghe Cucu); Doamne al puterilor (glas  VII, melodie tradițională); Aliluia. Iată Mirele (I. Popescu-Pasărea); Luminânda „Întru o zi ai învrednicit, Doamne”; Hristos a înviat! (în limbile arabă și greacă).

Corul de cameră „Voces”, dirijat de Domnul Prof. Arnold Schneider, păstrând profesionalismul formaţiilor corale consacrate, de elită, ale urbei de pe malurile Crişului Repede, a scos în evidență piese precum: Tatăl nostru (Dan Voiculescu); Te slăvesc pe Tine, Părinte (Pascal Bentoiu); Ave verum corpus (William Byrd); Ubi Caritas (Ola Gjeilo); Doamne, buzele mele (Gavriil Musicescu).

Corul de cameră „Psalmodia Varadiensis” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din cadrul Universității din Oradea, dirijat de Pr. Conf. Univ. Dr. Mihai Brie, a încheiat în mod apoteotic concertul, interpretând cântări specifice perioadei Triodului: Să se îndrepteze (Fragment din Liturghia Darurilor Înainte Sfințite); Stihira a II-a (Nicolae Lungu); Suflete al meu (Mihail Berezovschi); Până când, Doamne (Dimitrie Bortneanschi), Priviți Golgota (E. Grieg - aranjament pentru cor bărbătesc de Mihai Brie); Cămara Ta, Mântuitorule (Nicolae Lungu); Clopote de seară (Fragment rusesc coral - solist Darius Lascău).

La sfârșitul concertului, Preasfințitul Părinte Sofronie, Chiriarhul Oradiei, în cuvântul rostit, i-a felicitat pe coriști, în frunte cu dirijorii, și a vorbit despre semnificația Săptămânii Mari, a Pătimirilor Mântuitorului Iisus Hristos, îndemnându-i pe cei prezenți să se pregătească duhovnicește pentru a primi cu sufletele curate lumina Învierii Domnului Hristos.

La concert au asistat părinţi consilieri din cadrul Permanenţei Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei, părinţii slujitori de la Catedrala Episcopală, părinţi profesori din cadrul  Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” şi din cadrul Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, precum şi alţi preoţi, profesori, elevi şi credincioşi, care s-au bucurat şi s-au înălţat sufleteşte ascultând aceste cântări specifice Postului Mare, întărindu-se pe mai departe în vederea parcurgerii Săptămânii celei Mari şi întrezărind zorile luminoase ale Învierii Mântuitorului Iisus Hristos.