Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Concert de colinde in parohia Voivozi-Popeşti

Concert de colinde in parohia Voivozi-Popeşti

Bisericile ortodoxe răsună în acestă perioadă de glasul copiilor care vestesc Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos:Astăzi S-a născut Hristos / Mesia chip luminos/ Lăudaţi şi cântaţi / Şi vă bucuraţi.Colindele vestesc sărbătoarea care se apropie şi pe lângă urarea de belşug şi sănătate, lasă la toată casa de oameni gospodari pace şi bucurie.

Cu binecuvântarea  Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în monumentala biserică cu hramul „Sfinţii Trei Ierarhi”, din localitatea Voivozi-Popeşti, Protopopiatul Marghita, unde îşi desfăşoară activitatea vrednicul părinte Alexandru Buta, duminică 16 decembrie 2012, a avut loc, după slujba Vecerniei, concertul de colinde şi datini de Crăciun ,,Hristos se naşte, slăviţi-L”.

Sub îndrumarea părintelui Simion Goga, inspector pentru cateheză al Episcopiei Oradiei, şi-au dat concursul mai multe grupuri de colindători: Corul „Iconiţa” al Liceului Tehnologic din Popeşti, dirijat de prof. Mihaela Ianoşceac; Grupul de colindători „Palisada” al parohiei Cuzap, condus de către părintele Constantin Filip; Grupul de colindători al parohiei Cuieşd, condus de către părintele Floricel Cornuţiu; Grupul de colindători al parohiei Ciuhoi condus de către părintele Ioan Roşu; Grupul de colindători al parohiei Ciuleşti şi filia Nădar, conduşi de către părintele Aurel Vasilică Cotu; Grupul de colindători al parohiei Săcueni, condus de către părintele Ciprian Antal; Grupul de colindători al parohiei Abram, condus de către doamna preoteasă prof. Emilia Şugar; Ansamblul folcloric „Vatra” al Comunei Derna, condus de către Petrică şi Lăcrimioara Popa; solista Gabriela Sabău din parohia Tria şi Grupul de colindători din parohia Voivozi conduşi de către părintele prof. Bogdan Iancu. Au fost interpretate colinde tradiţionale româneşti care au fost apreciate de către toţi cei prezenţi, colindătorii, aproximativ 200 de copii fiind răsplătiţi cu daruri.

Părintele inspector Simion Goga, în cuvântul adresat către tinerii colindători, a subliniat importanţa păstrării tradiţiilor creştine ale sărbătorii Naşterii Domnului, aşa cum este obiceiul colindatului, şi a afirmat că: ,,am pregătit cu mult drag acest concert şi dorim ca toţi cei prezenţi să se bucure alături de noi de Naşterea Domnului".

Părintele Ioan Şugar, protopopul Marghitei a mulţumit gazdelor pentru primire, copiilor pentru prezenţă şi a evocat câteva momente din copilăria dânsului, când, cu ocazia colindatului, se întreba: ,,slobodu-i la veselit”, iar gazda răspundea: ,,slobod, slobod”, colindul copiilor aducând multă bucurie şi veselie în inimile tuturor. ,,Aşa a fost şi în seara aceasta, a spus părintele protopop, am pregustat din binecuvântarea Sfintelor sărbători ale Naşterii Domnului şi am tresăltat de bucurie la glasul suav al colindătorilor”.

În încheiere, părinte paroh a mulţumit participanţilor pentru prezenţă şi a făcut invitaţia celor prezenţi, ca şi în anul următor să vină în şi mai mare alai, pentru a marca un nou popas duhovnicesc, deosebit de important pentru credincioşii de toate vârstele. Momentul festiv s-a încheiat cu colidul ,,O, ce veste minunată” la care şi-au dat concursul toţi cei de faţă, bucuria sărbătorilor citindu-se pe chipul tututor.