Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Concertul tradiţional de colinde al şcolilor teologice din Eparhia Oradiei

Concertul tradiţional de colinde al şcolilor teologice din Eparhia Oradiei

Ca în fiecare an, Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei organizează o serie de concerte de colinde tradiţionale româneşti, specifice perioadei premergătoare Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos.

Seria de concerte a fost deschisă duminică, 4 decembrie 2016, în Catedrala Episcopală din Oradea, cu hramul „Învierea Domnului” și „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei”, de către corala „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului.

Următorul concert a fost susținut Duminică, 18 decembrie a.c., de către şcolile teologice din Eparhia Oradiei, în aceeași Catedrală Episcopală din Oradea. 

În prima parte a concertului, Corul „Diacon Nicolae Firu”, format din elevii Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, dirijat de către Părintele Arhidiacon Profesor Ştefan Lakatos, a fost vestitorul Naşterii Pruncului Sfânt în ieslea Betleemului.

În repertoriul  acestui cor s-au regăsit colinde precum: Noi umblăm a colinda - prelucrare de Iustin Podăreanu, Am plecat să colindăm - colecția Gheorghe Cucu, prelucrare Iustin Podăreanu, Bună dimineața la Moș Ajun - Alexandru Podoleanu și I. D. Chirescu, Moș Crăciun - D. G. Kiriac, Noi în seara de Crăciun - Ioan Brie, O, ce veste minunată - din colecția Trifon Lugojan, Maica Sfântă - autor necunoscut, colindă din regiunea Soroca, Basarabia, Jos în Țara Românească - autor anonim, La lină fântână - colindă din zona Sălajului armonizată de Pr. Marius Lazăr, Colindul Jupânului - armonizată de Pr. Marius Lazăr.

În a doua parte a concertului, Corul de Cameră „Psalmodia Varadiensis”, dirijat cu măiestrie şi profesionalism de Părintele Conf. Univ. Dr. Mihai Brie, membru al Uniunii Muzicologilor şi Compozitorilor din România, a interpretat colinde precum:  Sara-i bună a lui Crăciunu’ - Nicolae Ursu,      Îngerul păstorilor a strigat - Radu Antofie, La Vifleiem colo-n jos - Nicolae Lungu, Mare Minune – Gheorghe Cucu, D-auzi bade ori n-auzi - C. Givulescu, În oraşul Betleem - I. D. Chirescu, În seara de Moş Ajun - Marin Trache, Pace pe pămân t- Gabriel Popescu.

În încheierea concertului, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei i-a felicitat pe coriști împreună cu dirijorii lor și i-a îndemnat pe credincioși să se pregătească sufletește așa cum se cuvine pentru a întâmpina sărbătoarea Nașterii după trup a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, după care a făcut alese urări tuturor celor prezenți.

  Alături de Preasfinţitul Părinte Sofronie, la acest concert au mai participat Părinţii Consilieri de la Centrul Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, Părinţii slujitori de la Catedrala Episcopală din Oradea, Părinţii profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” şi de la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, precum şi alţi preoţi, studenţi, elevi şi credincioşi ai Bisericii dreptmăritoare, dornici să audă şi să primească prin cânt vestea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos.