Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / CONCURS „TEATRUL MEU DE PĂPUŞI” LA ORADEA

CONCURS „TEATRUL MEU DE PĂPUŞI” LA ORADEA

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, copiii de la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea au răspuns invitaţiei adresate de trupa Arcadia a Teatrului Regina Maria din Oradea de a participa, în data de 20 martie 2016, la Concursul „Teatrul meu de păpuşi”, dedicat Zilei Mondiale a Teatrului de Păpuşi.

Coordonaţi de prof. Veronica Isdrailă şi Laura Baidoc, elevii clasei pregătitoare B, alternativa educaţională Step by step, au confecţionat păpuşile din povestea „Domnişoara Poimâine şi joaca de-a Timpul”, scrisă de Adina Rosetti şi ilustrată de Cristiana Radu. Astfel, au prins viaţă Vrăjitorul Timpului, Doamna Ieri, Domnul Azi, Domnişoara Mâine, Domnişoara Poimâine şi Vrăjitoarea Niciodată, personaje realizate şi interpretate cu emoţie, inocenţă şi talent de Alex Lucaciu, Daria Serac, Matei Bara, Maria Orbulov, Cristina Acsinte şi Alexia Isdrailă.

Pentru prestaţia lor în cadrul concursului, micii păpuşari au fost răsplătiţi cu multe aplauze de către spectatori, dar şi cu premiul „Ileana Cosânzeana” pentru cele mai estetice păpuşi, din partea juriului.