Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Concursul „Teatrul meu de păpuşi” la Oradea

Concursul „Teatrul meu de păpuşi” la Oradea

 „Căutătorii de răspunsuri”, cum s-au autointointitulat micuţii din clasa a I-a B, alternativa educaţională step by step, de la Liceul Ortodox  „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, au participat duminică, 19 martie 2017, la a doua ediţie a concursului „Teatrul meu de păpuşi” organizat de Trupa „Arcadia” din Oradea, cu momentul artistic „Dialoguri năstruşnice”.

Scenariul prezentat a fost realizat din întrebările şi răspunsurile năstruşnice create de copii, care au fost îmbinate armonios într-o ştafetă, de către învăţătoarele coordonatoare Veronica Isdrăilă şi Laura Baidoc. Acestea au organizat în sala de clasă un atelier de confecţionat păpuşi la care au participat copiii şi părinţii lor.

Grupul a primit premiul „Albă-ca-Zăpada” pentru interpretare artistică şi premiul „Gepetto” pentru cele mai iscusite păpuşi. Premii speciale au primit: Alexia Rafaela Isdrăilă - premiul „Arlechino”, pentru cea mai autentică păpuşă (Gumiţă - din elastice şi Dovlerina - din seminţe de dovleac); Andreea Marina Mada - premiul Mica sirenă, pentru cea mai sensibilă interpretare (păpuşa Modelia); Alex Sebastian Lucaciu - premiul „Elmo” pentru cea mai veselă interpretare (păpuşa Poppy);  premiul pentru creativitate: Cristina Florina Acsinte (păpuşa Răutăcioasa), Vanessa Andor (păpuşa Zâna poveştilor), Andrei Ştefan Balogh (Lupul), Matei Bara (păpuşa Pinocchio), Raisa Elena Bratosin (păpuşa Bucle Aurii), Iasmina Ioana Chudi (păpuşa Jasmine), Maria Florentina Crainic (păpuşa Zâna Norilor), Teodora Ştefania Dumitru (păpuşa Zâna Fluturaş), Vasile Alexandru Mughiuruş (Balaurul cu 7 capete), Maria Orbulov (Poneiuţa Lia), Ingrid  Maria Pop ( Broscuţa), Natalia Andreea Petruţ (păpuşa Rapunzel), Daria Ştefania Serac (păpuşa Mama Naturii).