Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Concursul Naţional Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului” în Parohia Curăţele

Concursul Naţional Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului” în Parohia Curăţele

La iniţiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât ca anul 2023 să fie declarat „Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice” şi „Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești” în Patriarhia Română.

În acest sens, cu Înalta binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, este organizat Concursul Naţional Catehetic Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului, ediția a XV-a, în parteneriat cu Ministerul Educaţiei, în perioada 16 ianuarie – 21 mai 2023.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în Parohia Curăţele din cadrul Protopopiatului Beiuş, tema proiectului realizat în cadrul concursului a fost „Lăudați pe Domnul că este bun, că în veac este mila Lui” (Psalmul 117,1), iar ca și motto, primele două versuri din poezia Bătrâni de Octavian Goga („De ce m-aţi dus de lângă voi/De ce m-aţi dus de-acasă?”). Au răspuns iniţiativei opt tineri, cu vârste cuprinse între 13 şi 18 ani, sub coordonarea părintelui paroh Traian Nojea şi a doamnei preotese, profesor Teodora Nojea. Locurile de desfăşurare au fost biserica parohială, căminul comunal și Asociația de asistență socială „Episcop Nicolae Popovici” – Centrul pentru persoane vârstnice Băița, iar perioada de implementare, martie – aprilie 2023.

Între obiectivele urmărite au fost cunoașterea învăţăturii Bisericii Ortodoxe cu privire la relația de iubire și de comuniune a omului cu Dumnezeu și cu aproapele, aplicarea și trăirea experienţei filantropiei în comunitatea parohială și în societate, îmbunătățirea cunoașterii, a dialogului prin apropierea și slujirea între generații, stimularea şi îmbunătăţirea activităţii catehetice desfăşurate la nivelul parohiei precum şi implicarea mai activă a tinerilor în viaţa Bisericii.

Activităţile au inclus o serie de cinci cateheze în acord cu tematica Anului omagial și comemorativ în Patriarhia Română, susţinute în biserica parohială în perioada martie – aprilie, o dată pe săptămână, vinerea; activități specifice perioadei pascale, cu participarea unui număr de peste 30 de copii din parohie de vârstă preșcolară și primară (ateliere de creație: vopsit/încondeiat ouă, vânătoare de ouă de ciocolată, vizionare de film cu specific pascal, pricesne etc); activități de conștientizare a vârstei a treia, a nevoilor persoanelor vârstnice, precum și a rolului tinerilor în viața acestora; activități de pregătire a unui număr de 100 de bucăți de ciocolată de casă, personalizate cu mesaje biblice și patristice referitoare la tematica Anului omagial și comemorativ, care au fost oferite credincioșilor în biserica parohială; vizită și mini-concert de pricesne pascale la Centrul pentru persoane vârstnice de la Băita, ocazie cu care s-a oferit centrului produse alimentare și de îngrijire personală în valoare de circa 1700 lei.

Rezultatele acestei activităţi nu au întârziat să apară: pe lângă bucuria comuniunii şi a realizării unor lucruri frumoase împreună, tinerii participanţi la acest proiect au conştientizat importanţa filantropiei personale şi comunitare. Copiii implicaţi au devenit mai responsabili faţă de sine şi faţă de persoanele vârstnice, iar cu sprijinul comunităţii parohiale, aceştia au conştientizat că nu sunt singuri în demersul lor, că numai împreună cu întreaga comunitate locală, uniţi în rugăciune şi sub călăuzirea Sfântului Duh, îşi pot realiza cu adevărat obiectivele propuse.

Prin acest proiect s-a urmărit, de asemenea, stimularea creativităţii copiilor implicaţi, încrederea în capacitățile personale, socializarea, integrarea și formarea unei atitudini favorabile față de persoanele vârstnice, de valorile autentice ale familiei și ale comunităţii parohiale, prin aprofundarea colaborării și a faptei bune izvorâte din iubire de semeni și implicarea mai activă în viața Bisericii.

 

 Pr. prof. Traian Nojea