Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Concursul național Sfânta Euharistie – lumina vieții creștine în Episcopia Oradiei

Concursul național Sfânta Euharistie – lumina vieții creștine în Episcopia Oradiei

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în perioada februarie – aprilie 2014, în cele patru protopopiate ale Eparhiei Oradiei s-a desfăşurat Concursul naţional de proiecte duhovniceşti „Sfânta Euharistie – lumina vieţii creştine”.

Organizat la nivelul întregii Patriarhii, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel al României şi cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, concursul a urmărit cultivarea în sufletele copiilor a dragostei faţă de Biserică şi faţă de Sfânta Liturghie, educarea copiilor în sensul respectării valorilor tradiţionale şi a afirmării propriei identităţi religioase în contextul unei lumi seculare şi secularizate. De asemenea, printre obiectivele acestui proiect au fost înţelegerea adevăratului sens al Tainei Sfintei Euharistii, pregătirea pentru împărtăşanie prin spovedanie şi fapte bune, precum şi reliefarea implicaţiilor extinse în comunitate şi viaţa personală.

La nivelul Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, un număr de 446 de copii din grupele de cateheză de la parohii s-au înscris la acest concurs de proiecte duhovniceşti. Coordonaţi de preotul paroh sau de profesorul de religie din localitate, elevii au venit cu idei dintre cele mai interesante în vederea elaborării proiectelor. Aceştia şi-au îndreptat atenţia, în mod special, asupra întrajutorării semenilor aflaţi în nevoi, dar s-au dedicat şi valorilor educaţionale, culturale şi spirituale, organizând evenimente şi manifestări pe tema concursului.

În urma desfăşurării etapelor pe protopopiat, în perioada 15-18 aprilie 2014, douăsprezece din cele mai bune proiecte, câte trei proiecte din fiecare protopopiat, s-au calificat la etapa eparhială.

Jurizarea proiectelor calificate la etapa eparhială a avut loc în ziua de vineri, 9 mai 2014, la Centrul eparhial, cu respectarea criteriilor fixate de metodologia concursului.

În urma analizării şi jurizării dosarelor depuse, a fost declarat câştigător al concursului la nivelul Episcopiei Oradiei, proiectul intitulat „Sfânta Euharistie izvor al milosteniei trupeşti şi sufleteşti”, iniţiat şi implementat de un grup de 16 copii din Parohia Brăteşti, Protopopiatul Tinca, coordonaţi de către Preacucernicul Părinte Călin Ovidiu Popa. Pe locurile următoare s-au clasat proiectele „Săptămâna duhovnicească”, al copiilor din Parohia Husasău de Criş, Protopopiatul Oradea, coordonaţi de Preacucernicul Părinte Ioan Ghitea şi, respectiv, „Copiii dăruiesc roadele Liturghiei”, al copiilor din Parohia Bratca, Protopopiatul Oradea, coordonaţi de Preacucernicul Părinte Radu Marian.

Premierea câştigătorilor va avea loc în ziua de joi, 15 mai 2014, în sala festivă a Protopopiatului Oradea.

Preotul coordonator şi un reprezentant al copiilor câştigători ai concursului „Sfânta Euharistie – lumina vieţii creştine” la nivel eparhial, vor reprezenta Episcopia Oradiei la Patriarhia Română, unde vor fi premiaţi de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, alături de câștigătorii de la celelalte eparhii, în cadrul manifestărilor prilejuite de hramul Catedralei Patriarhale.