Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Conferinţă de toamna în Protopopiatul Beiuş

Conferinţă de toamna în Protopopiatul Beiuş

Preoţii din cadrul Protopopiatului Beiuş, Eparhia Oradiei, s-au reunit marţi, 23 septembrie 2014, în sala festivă a protopopiatului, în cadrul Conferinţei preoţeşti pastoral-misionare de toamnă, cu tema: „2014 - Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni în Patriarhia Română”.

Conferinţa s-a desfăşurat cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, reunind pe toţi preoţii parohi, coslujitori şi preoţii misionari, din cuprinsul Protopopiatului Ortodox Român Beiuş.

Lucrările conferinţei a fost precedată de săvârşirea Sfintei Liturghii, în biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, Paraclis Episcopal, din Beiuş, de către: Preacuviosul Părinte Arhim. Dr. Antim Oprea, consiler administrativ-bisericesc la Episcopia Oradiei, Preacucernicul Părinte Ioan Nat Balint, Protopopul Beiuşului, Seghiştei şi Şteiului, Preacucernicul Părinte Ioan Hinsu, parohul bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”. A urmat, apoi, slujba de Te Deum, oficiată de către soborul slujitor.

Lucrările conferinţei au fost deschise de Preacucernicul Părinte Ioan Nat Balint, Protopopul Beiuşului, printr-un cuvânt  mulţumire faţă de Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, pentru această rânduială de desfăşurare a conferinţei şi apreciere pentru preoţimea din cuprinsul Protopopiatului Ortodox Român Beiuş, pentru credincioşia şi responsabilitatea cu care îşi îndeplinesc activitatea în parohiile încredinţate spre păstorire şi răspund chemării şi solicitărilor vremurilor noastre.

Lucrările şi conducerea conferinţei au fost încredinţate Preacoviosului Părinte Arhimandrit Dr. Antim Oprea, consilier administrativ-bisericesc, delegatul Chiriarhului Oradiei, care a prezentat referatul cu titlul „Sfântul Voievod Constantin Brâncoveanu - simbol al dăruirii jertfelnice şi totale faţă de Dumnezeu şi de neamul românesc”, redactat de către Preacucernicul Părinte Protoiereu Radu Valer Rus, consilier pentru învăţământ şi activităţi cu tineretul la Episcopia Oradiei. În cadrul referatului au fost evidenţiate o serie de aspecte legate de viaţa şi activitatea socială, politică, culturală, bisericească din timpul domniei Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu, precum şi martiriul Sfinţilor Brâncoveni.

La finalul conferinţei, Preacuviosul Părinte Arhim. Antim Oprea a transmis, din partea Preasfinţitului Părinte Sofronie al Oradiei, cuvânt de binecuvântare pentru întreaga preoţime prezentă.

Conferinţele preoţeşti semestriale de toamnă din Eparhia Oradiei vor continua şi în zilele următoare, respectiv în Protopopiatele Marghita şi Tinca.