Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Conferinţa preoţească de toamnă în Protopopiatul Oradea

Conferinţa preoţească de toamnă în Protopopiatul Oradea

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie Episcopul Oradiei, în ziua de luni, 22 septembrie 2014, a avut loc Conferinţa preoţească semestrială de toamnă a preoţilor din Protopopiatul Oradea, cu tema: „2014 – Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni în Patriarhia Română”.

Conferinţa a debutat, la ora 9, cu săvârşirea Sfintei Liturghii şi a slujbei de Te Deum, în biserica cu hramul „Sfânta Treime” din Oradea, de către un sobor de preoţi format din: Preacucernicul Părinte Protoiereu Nicolae Alexandru Pop, vicar eparhial, Preacucernicul Părinte Protoiereu Dorel Octavian Rus, protopopul Oradiei, Peştişului şi Aleşdului şi Preacucernicul Părinte Emilian Susan, parohul bisericii „Sfânta Treime” din Oradea. Apoi, întreaga preoţime prezentă s-a deplasat la sediul Protopopiatului Oradea unde, în sala festivă a protopopiatului, s-a desfăşurat conferinţa propriu-zisă.

Părintele Dorel Octavian Rus, Protopopopul Oradiei, Peştişului şi Aleşdului, a rostit cuvântul de deschidere subliniind importanţa şi actualitatea temei conferinţei, evocând bogata moştenire spirituală şi culturală brâncovenească, Sfinţii Martiri Brâncoveni constituindu-se în modele de iubire jertfelnică şi statornică faţă de Biserica dreptmăritoare şi faţă de poporul român.

Delegatul Preasfinţitului Părinte Sofronie al Oradiei la conferinţă, Preacucernicul Părinte Protoiereu Nicolae Alexandru Pop, vicar eparhial, a prezentat referatul cu titlul „Sfântul Voievod Constantin Brâncoveanu - simbol al dăruirii jertfelnice şi totale faţă de Dumnezeu şi de neamul românesc”, redactat de către Preacucernicul Părinte Protoiereu Radu Valer Rus, consilier pentru învăţământ şi activităţi cu tineretul la Episcopia Oradiei.

La finalul conferinţei, Părinte Nicolae Alexandru Pop a transmis, din partea Chiriarhului Oradiei, cuvânt de binecuvântare pentru întreaga preoţime prezentă, preoţi parohi, preoţi slujitori şi preoţi misionari din cadrul Protopoiatului Oradea.

Conferinţele preoţeşti semestriale de toamnă vor continua în zilele următoare şi în celelalte protopopiate din Eparhia Oradiei.