Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Conferinţă preoţească în Protopopiatul Beiuş

Conferinţă preoţească în Protopopiatul Beiuş

Preoţii din cadrul Protopopiatului Beiuş, Eparhia Oradiei, s-au reunit marţi, 12 mai 2015, în sala festivă a protopopiatului, în cadrul Conferinţei preoţeşti pastoral-misionare de primăvară, cu tema: „Misiunea parohiei şi a mănăstirii azi”.

Conferinţa s-a desfăşurat cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, reunind pe toţi preoţii parohi şi coslujitori, preoţii misionari şi de caritate din cuprinsul Protopopiatului Ortodox Român Beiuş.

Lucrările conferinţei a fost precedată de săvârşirea Sfintei Liturghii, în biserica cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Beiuş, de către: Preacuviosul Părinte Arhim. Dr. Antim Oprea, consilier administrativ-bisericesc la Episcopia Oradiei, Preacucernicul Părinte Marian Vasile Popa, Protopopul Beiuşului, Seghiştei şi Şteiului şi parohul bisericii „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Beiuş şi Preacucernicul Părinte Ioan Nat Balint, fost protopop al Beiuşului şi paroh la biserica „Sfântul Apostol Andrei” din Beiuş. A urmat, apoi, slujba de Te Deum, oficiată de către soborul slujitor.

Lucrările conferinţei au fost deschise de Preacucernicul Părinte Marian Vasile Popa, Protopopul Beiuşului, printr-un cuvânt  mulţumire faţă de Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, pentru această rânduială de desfăşurare a conferinţei şi apreciere pentru preoţimea din cuprinsul Protopopiatului Ortodox Român Beiuş, pentru credincioşia şi responsabilitatea cu care îşi îndeplinesc activitatea în parohiile încredinţate spre păstorire şi răspund chemării şi solicitărilor vremurilor noastre.

Lucrările şi conducerea conferinţei au fost încredinţate Preacuviosului Părinte Arhimandrit Dr. Antim Oprea, consilier administrativ-bisericesc, delegatul Chiriarhului Oradiei, care a transmis din partea Ierarhului cuvânt de binecuvântare pentru întreaga preoţime prezentă.

Părintele Dr. Ioan Codorean, preot slujitor la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului”, Biserica cu Lună din Oradea şi director al Centrului Cultural Ortodox „Catedrala cu Lună” Oradea a prezentat referatul cu titlul „Valenţele misionare ale parohiei şi mănăstirii în societatea actuală”.

Conferinţele preoţeşti semestriale de toamnă din Eparhia Oradiei vor continua şi în zilele următoare, respectiv în Protopopiatele Marghita şi Tinca.